UNLP poskytuje rehabilitačnú starostlivosť aj postcovidovým pacientom

KošiceKoronavírus

Ide predovšetkým o respiračnú fyzioterapiu.

Epidemiologická situácia na Slovensku vrátane metropoly východu sa zlepšuje, čo umožnilo Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvoriť ambulancie Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (KFBLR) na Rastislavovej ulici pre postcovidových pacientov. Toto pracovisko doposiaľ slúžilo len na liečbu hospitalizovaných osôb s koronavírusom. Zdravotníci tejto kliniky sa od prepuknutia pandémie starajú o ľudí s ochorením COVID-19.

„Pandémia koronavírusu nás postavila pred nové, náročné výzvy. Pracovníci našej kliniky od začiatku pandémie zabezpečujú akútnu rehabilitačnú starostlivosť na všetkých lôžkových pracoviskách u pacientov s ochorením COVID-19. Ide predovšetkým o respiračnú fyzioterapiu, ale aj celkovú rehabilitáciu podľa stavu pacienta. V uplynulom období boli dni, kedy sme konziliárne rehabilitačne vyšetrili aj viac než 50 pacientov denne. Mimoriadne nás teší, že u významnej časti pacientov sa aj po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19 stav natoľko zlepšil, že mohli odísť do domácej starostlivosti,“ povedal prednosta KFBLR UNLP a LF UPJŠ Peter Takáč.

Foto
Prioritou je liečba pacientov s postcovid syndrómom / UNLP

Hovorkyňa UNLP Monika Krišková konkretizovala, že 25 fyzioterapeutov od januára do marca denne rehabilitovalo 130 hospitalizovaných pacientov s koronavírusom. Takáč potvrdil, že prioritou otvorených ambulancií je liečba pacientov s postcovid syndrómom:

„U mnohých pretrvávajú príznaky, ktoré zhoršujú kvalitu života, znižujú funkčné schopnosti pacienta a pri neliečení môžu spôsobiť aj trvalé následky. Existujú štatistiky, podľa ktorých až 76 percent hospitalizovaných pacientov s COVID-19 má pretrvávajúce príznaky aj šesť mesiacov po vyliečení. Až 56 percent pacientov má poškodené pľúca aj tri mesiace po prepustení z nemocnice. U pacientov sa však vyskytujú aj ďalšie príznaky ako bolesti kĺbov, hrudníka, chrbtice, únava, slabosť a ďalšie. Pre týchto pacientov zahajuje naša klinika starostlivosť zatiaľ ambulantnou formou.“

Zástupkyňa prednostu KFBLR Ildikó Morochovičová vysvetlila, že každého postcovid pacienta vyšetrí rehabilitačný lekár, ktorý mu podľa jeho zdravotného stavu naordinuje liečbu:

„Intenzita postcovidovej rehabilitácie i skladba terapií je vždy v súlade s aktuálnym zdravotným a psychickým stavom pacienta. Cieľom našej liečby je maximálne možná reintegrácia poškodeného jedinca do spoločnosti. Tak, aby mohol znova plnohodnotne pracovať, venovať sa rodine, svojim záľubám, aby kvôli prekonanému ochoreniu pociťoval minimálne nepohodlie v živote,“ uviedla Morochovičová s tým, že na klinike pribudne nový prístroj laserovej terapie:

„Pomáha v liečbe špecifických patológií, zápalov, bolesti, edémov a rovnako biostimuluje. Dokáže automaticky skenovať väčšiu plochu na tele pacienta, až do 900 centimetrov štvorcových.“

V prípade, ak chce pacient absolvovať liečbu, všeobecný lekár ho musí odoslať najskôr 20 dní po poslednom pozitívnom PCR teste. Ambulantnou cestou je možný aj predpis kompenzačných pomôcok. Postcovidoví pacienti majú v areáli na Rastislavovej k dispozícii aj ambulancie na neurologickom oddelení a na II. psychiatrickej klinike.

Komentáre