UPJŠ predstavila možnosti štúdia počas Dňa otvorených dverí

KošiceSpravodajstvo

Zúčastnilo sa takmer 750 žiakov a pedagógov.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) privítala záujemkyne a záujemcov o štúdium v piatok (18.10.) v dopoludňajších hodinách v areáli Filozofickej fakulty.

Dňa otvorených dverí (DOD) na UPJŠ v Košiciach sa zúčastnilo takmer 750 žiakov a pedagógov stredných škôl prevažne z Košického a Prešovského kraja. Pre návštevníkov bol pripravený program, ktorý sa začal oficiálnym privítaním prorektorky Renáty Orosovej:

„UPJŠ v Košiciach má 65 ročnú históriu, na ktorú sme veľmi hrdí. Našou prioritou je poskytovať kvalitné vzdelanie, ktoré reflektuje potreby dnešného sveta, realizovať výskum, vytvárať podnetné prostredie pre mladých ľudí, ktorí sú pripravení formovať budúcnosť.“

Pedagógovia, študenti a doktorandi univerzity na vlastných skúsenostiach uchádzačom priblížili možnosti štúdia, ktoré ponúkajú fakulty univerzity. Program vhodne doplnili ďalšie spolky, úseky a organizácie. Tento ročník Dňa otvorených dverí na UPJŠ bol výnimočný tým, že návštevníci mohli vidieť postavu Pavla Jozefa Šafárika.

„Bol to skvelý nápad. Vidieť Šafárika naživo bol zážitok. Kostým vyzeral naozaj vierohodne. Všetci sa s ním chceli odfotiť,“ uviedla návštevníčka Dňa otvorených dverí na UPJŠ.

Galéria k článku

Hovorca lekárskej fakulty Roman Martinský priblížil aktivity pripravené pre budúcich medikov:

„Ústav anatómie predstavil plastové modely ľudského tela a vnútorných orgánov, ktoré umožnili lepšie porozumieť štruktúre a funkciám organizmu. Záujemci si vyskúšali aj rozoberateľný model lebky a mozgu. Program prvej pomoci bol zameraný na nácvik kardiopulmonálnej resuscitácie (KPR) pre dospelých aj deti. Návštevníci mali možnosť pozrieť si ukážky chirurgickej inštrumentácie a naučiť sa základy techniky šitia a uzlenia alebo dokonca extrakcie zubov na modeloch.“

Okrem toho boli k dispozícii praktické skúšky rôznych ošetrovateľských postupov, odberu krvi, ovládania obväzovej techniky a iné. Prírodovedci prezentovali možnosti štúdia prírodovedeckých predmetov vrátane analýzy dát a umelej inteligencie. Súčasťou boli praktické ukážky, logické úlohy či hlavolamy.

„Právnická fakulta predstavila študijné programy v odbore právo na prvom a druhom stupni vzdelávania. Predstavené boli aj samotné študijné plány, skladba predmetov, pracoviská na fakulte, možnosť absolvovať časť štúdia v zahraničí v rámci programu Erasmus+, ale aj samotná uplatniteľnosť v praxi po skončení štúdia,“ upresnila prodekanka pre vzdelávanie na Právnickej fakulte Simona Ferenčíková.

„V stánku Univerzitného poradenského centra (UNIPOC) si účastníci DOD mohli vyplniť kvíz duševnej pohody, ktorý im percentuálne vyjadril stav ich duševného zdravia. Navyše výsledky kvízu boli prepojené s Buddy programom, takže účastníci sa zároveň dozvedeli, že si môžu požiadať o buddyho alebo naopak sú pripravení pomáhať druhým a stať sa buddym,“ priblížila Lenka Hudáková, psychologička  z UNIPOC.

Okrem kvízu duševnej pohody čakali na účastníkov DOD aj informačné a propagačné materiály o rôznych druhoch poradenstva, ktoré študentom UNIPOC poskytuje a informácie pre študentov so špecifickými potrebami. Svoje aktivity prezentovali aj študentské spolky a univerzitné médiá.

Komentáre