Voľno pre študentov udelí Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Technická univerzita, aj Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Organizátori Pochodu za slušné Slovensko, ktoré sa uskutoční v piatok 9. marca po celom Slovensku, žiadajú rektorov vysokých škôl, aby uvoľnili študentov z vyučovania.
„Obraciame sa na vás s výzvou o podporu a to symbolickým zrušením výučby (rektorské/dekanské voľno) na piatok poobede a umiestnením horiacej sviečky pred vchodom do každej zo slovenských univerzít,“ uvádzajú v prosbe Katarína Nagy Pázmány, Peter Nagy, Karolína Farská, Juraj Šeliga.
Rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Pavol Sovák uviedol, že táto požiadavka prišla od organizátorov pochodu v utorok dopoludnia. Ako dodal, škola vytvorí priestor na to, aby sa študenti a zamestnanci mohli zúčastniť organizovaného podujatia. Rektorské voľno udelí v piatok od 13.00 hodiny.
„Naša reakcia je už aj na základe diskusií, ktoré prebehli v akademickej obci taká, že samozrejme UPJŠ sa plne pripája k všetkým hlasom, ktoré volajú po dôslednom prešetrení úkladnej vraždy oboch mladých ľudí. Naša univerzita má študijné programy, ktoré sú presne orientované tak, ako bol absolvent Janko Kuciak, takže chápeme a cítime, že ak náhodou motív bol taký, že súvisel s prácou Jána Kuciaka, tak je to pre našu akademickú obec absolútne neprijateľné a cítime to taktiež ako mnohí ďalší ako útok na piliere demokracie,“ informoval Sovák.
K iniciatíve mladých organizátorov sa pripája aj Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Študentom na piatok 9. marca taktiež udelí rektorské voľno.
„Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach v plnej miere podporuje túto výzvu. Informácia bola posunutá celej akademickej obci aj v spolupráci so Študentskou komorou akademického senátu .Na daný deň, piatok 9. marca 2018 popoludní, t.j. od 13tej hodiny som udelila rektorské voľno, aby tí, ktorí sa chcú zúčastniť zhromaždenia, mohli tak urobiť. Pred vchodom do univerzity bude na znak spolupatričnosti zapálená sviečka,“ uviedla rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Jana Mojžišová.
Ako doplnila, akademická obec sa musí postaviť na obhajobu princípov demokracia a slobodu prejavu. Podľa Mojžišovej, sú zodpovední za výchovu mladých ľudí a chcú, aby títo mladí ľudia mali v nich dôveru. „Toto je naša jediná možnosť ako prejaviť svoj názor,“ zdôraznila.
Rektorské voľno potvrdila aj Technická univerzita v Košiciach. „Technická univerzita v Košiciach odsudzuje akékoľvek prejavy násilia, brutality, útokov na demokraciu, na slobodu slova a slobodu médií. TUKE si ctí základné piliere demokracie, medzi ktoré neodmysliteľne patrí sloboda prejavu. Študenti a zamestnanci TUKE majú možnosť slobodne vyjadriť svoj názor," uviedla v stanovisku Technická univerzita v Košiciach.
Pochodu sa budú môcť zúčastniť aj študenti Prešovskej univerzity v Prešove. Rektor univerzity rešpektuje právo na slobodné vyjadrenie názoru, preto študentom udeľuje 9. marca od 13.00 hod. rektorské voľno.
Autor: RÁDIO KOŠICE