Úradnícka vláda nezískala podporu parlamentu

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 15.25 hod.

Národná rada SR dnes nevyslovila dôveru vláde Ľudovíta Ódora a neschválila jej programové vyhlásenie. Podporu jej avizovalo 34 poslancov, 43 bolo proti, 54 sa zdržalo a piati nehlasovali. Vládu podporili len poslanci za SaS, nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera a Tomáš Valášek. Zdržali sa Sme rodina, OĽANO aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho. Proti hlasovali poslanci Smeru-SD a niekoľkí nezaradení.

Prezidentka Zuzana Čaputová v zmysle ústavy vládu Ľudovíta Ódora odvolala a následne poverila vykonávaním jej pôsobnosti až do zostavenia novej vlády, ktorá vzíde zo septembrových predčasných parlamentných volieb.

„Prezidentka oceňuje postoj poslancov a poslaneckých klubov, ktoré hlasovali za vyslovenie dôvery vláde odborníkov. Vznik úradníckej vlády bola jediná ústavná možnosť, ako priviesť Slovensko k predčasným voľbám potom, ako parlament vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera a zároveň sa v ňom nenašla parlamentná väčšina potrebná na vznik inej vlády,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Odmietnutie väčšiny poslancov vysloviť dôveru vláde odborníkov bez presvedčivých vecných argumentov považuje Čaputová za veľmi nezrelý postoj.

Vláda prijala programové vyhlásenie v pondelok (12.6.). Každé ministerstvo si stanovilo tri krátkodobé a tri strednodobé priority. Podľa premiéra Ódora ide o pomerne ambiciózny plán, dodal však, že je to lepšie, ako keby sa nesnažili o nič.

Krátkodobými prioritami vlády sú riadny chod štátu, príprava zodpovedného štátneho rozpočtu a proeurópska domáca a západná zahraničná politika. Strednodobými prioritami sú pomoc slabším, udržanie a prilákanie talentov a efektívne využívanie európskych peňazí.

Ódor uviedol, že ambíciou vlády je priniesť pokoj, stabilitu, kontinuitu, toleranciu a kultivovanú spoločensko-politickú diskusiu. Jednotne a konštruktívne chce zabezpečiť chod štátu do predčasných septembrových volieb.

Foto
Vláda Ľudovíta Ódora nemá podporu parlamentu / TASR

Premiéra neprekvapil výsledok hlasovania. Ako uviedol, napriek neschváleniu programového vyhlásenia vlády sa ho kabinet bude snažiť napĺňať aj s obmedzenými kompetenciami:

„Vláda už nebude mať plné kompetencie a my sa musíme pripraviť na to, že mnohé rozhodnutia budeme musieť konzultovať s prezidentkou.“

Dodal, že mnohé úkony sa predĺžia  niektoré veci nebudú možné. Programové vyhlásenie nazval cestovnou mapou vlády do konca volieb:

„Všetko, čo sme sľúbili, sa budeme snažiť aj dodržať.“

Vláda deklarovala, že bude budovať na pozitívnych trendoch, ktoré boli naštartované a zabezpečí implementáciu začatých reforiem. Na druhej strane zastaví či zmení nefunkčné a rizikové projekty. Zároveň nechce otvárať citlivé kultúrno-etické témy.

Do diskusie v pléne sa zapojilo 30 poslancov, pričom opozícia dokument kritizovala. Vytkla mu najmä to, že pomoci ľuďom v súvislosti so zdražovaním potravín sa venuje len okrajovo. Šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi sa tiež nepáči, že programové vyhlásenie neobsahuje inventúru toho, v akom stave sa krajina nachádza.

Dodal, že vláda mala presne pomenovať, kto je za súčasný stav zodpovedný. Ódor reagoval, že za súčasný stav krajiny je zodpovedných hneď niekoľko predchádzajúcich vládnych garnitúr a nie je tu od toho, aby robil policajta a zisťoval, kto je za čo zodpovedný. Necháva to na posúdenie verejnosti.

 

Zdroj: SITA/TASR

Komentáre