Časový rekord podujatia drží od roku 2018, teraz k nemu pridal aj rekord v počte víťazstiev.
Jozef Urban sa triumfom v rámci 22. ročníka Furčianskeho maratónu dotiahol na doposiaľ jediného päťnásobného víťaza Júliusa Kaľavského a definitívne sa tak zaradil medzi legendy podujatia realizovaného v obľúbenom lesoparku nad sídliskom Dargovských hrdinov.
„Mám tu traťový rekord, dávnejšie sme tu vyhrali spoločne s Pastorom štafetu a teraz som dorovnal rekord v počte víťazstiev. Nevylučujem, že sem prídem aj budúci rok,“ pousmial sa v cieli kráľ Furčianskeho maratónu. Traťový rekord s hodnotou 2:35:27 vytvoril v rámci svojho prvého triumfu v roku 2018. Na štart maratónu s podtitulom Memoriál Štefana Semana sa potom vrátil v roku 2022 a odvtedy tu nenašiel premožiteľa. Svoje piate víťazstvo (štvrté v rade) získal počas uplynulého víkendu s časom 2:51:46.
„V januári som utrpel únavovú zlomeniny ľavej nohy a toto tak boli moje prvé preteky v roku 2025. Chcel som si otestovať nohu a pôvodne som mal naplánovaný dlhý beh na 35 kilometrov. A keďže bol Furčiansky maratón v tomto čase, tak som si povedal, že do toho idem a prídem podporiť túto peknú akciu,“ poodhalil pozadie tohtoročného štartu Jozef Urban. Vyliečená noha vydržala a košický bežec zvíťazil s vyše štvorminútovým náskokom pred Jozefom Čurlejom z usporiadateľského klubu BK Furča. Tretí skončil spoludržiteľ rekordu v počte víťazstiev – Július Kaľavský. „Začiatok bol super. Erik Onofrej to tam od úvodu napálil a to ma trochu vyhecovalo. Potom som si držal svoj štandard. Chcel som bežať prvých dvadsať kilometrov 4:15 a potom zrýchliť na 4:05. V druhej polovici som možno trochu spomalil, ale to spôsobila aj stúpajúca teplota. V závere som si chcel dať dole tričko, ale ruky už boli ťažké. Takto po zranení bolo dôležité otestovať nohu a dobehnúť bez problémov do cieľa. Uvidím, ako sa mi teraz podarí zregenerovať a možno si ešte tento mesiac zabehnem aj Runway Run na letisku,“ naznačil svoj najbližší plán J. Urban.
Víťazkou ženského maratónu sa stala s časom 3:19:06 Renáta Lechvár z Prešova. Na trati furčianskeho lesoparku sa objavili aj viaceré ďalšie mená, ktoré možno pokojne označiť ako legendy košického behu. Či už išlo o spomínaného Júliusa Kaľavského, alebo členov Diamantového klubu MMM Alžbetu Tiszovú, Jozefa Sciranka a nechýbal ani absolútny rekordér v počte odbehnutých kilometrov Peter Polák.
„Behám už len preto, aby som žil. Také osemminútové tempo. Môj štafetový partner Viktor sa už ale nudil tak, že začal behať dozadu. Tak sme trochu pridali na 7:30,“ rozosmial sa nestarnúci Peter Polák, ktorý minulý rok prekročil hranicu 400 000 odbehnutých kilometrov. „Ja už jednoducho nepretekám, ale bežím pre zdravie. Pohyb odporúčam všetkým, pretože keď sa potíte, tak dostávate z tela jedy.“
Na štart Furčianskeho maratónu sa postavil aj z úcty k mužovi, ktorého meno sa nachádza aj v názve podujatia.
„Štefan Seman bol mojimi spolubežcom na stokilometrových tratiach. Bol veľmi dobrý, ale bohužiaľ zahynul počas sústredenia v Tatrách. Jeho pani manželka Zlatka odbehla všetky ročníky tohto podujatia a aj ja si ho sem chodím pripomenúť,“ vyznal sa líder Diamantového klubu, ktorý má na svojom konte 48 košických maratónov. Jeho neskrývaným cieľom je zaokrúhliť toto číslo na rovných 50. „Vlani sa mi podaril čas 4:59, teraz mám ambíciu už len dobehnúť do cieľu. Momentálne behávam denne 10, od augusta chcem aspoň 15 kilometrov denne. Postupne teda pridám. Moje ambície sú už len v rovine rekreačného bežca a oveľa viac ma tešia moji zverenci ako sú Gabo Repaský, Gabika Vargaeštok, Mirka Ďurišová a ďalší. Keď zlepšujú svoje osobáky oni, tak som šťastný i ja,“ pousmial sa Peter Polák, ktorý mohol mať z výkonov svojich zverencov veľkú radosť. Gabriela Vargaeštok vyhrala spoločne s Jozefom Pastorom štafetu a tandem Miroslava Ďurišová – Gabriel Repaský obsadila siedmu priečku.