Urobte si v sobotu výlet do Hanušoviec nad Topľou

VýchodKultúra

Kaštieľ a archeopark predstavujú históriu skla.

Foto
Na snímke návštevníčka s replikou dobového skleneného šperku, ktorý bol vyrobený v historickej sklárskej peci z 9. storočia v Archeoparku v Hanušovciach nad Topľou  / TASR

Ak ešte nemáte plány na víkend, zastaviť sa môžete aj v Hanušovciach nad Topľou. Vyrobiť si sklenený pohár či šperky budú môcť návštevníci kaštieľa a archeoparku v Hanušovciach nad Topľou napríklad aj zajtra, to v rámci sklárskeho workshopu História skla 2020.

Podľa odbornej pracovníčky múzea Eleny Dercovej je odborná časť štvrtého ročníka vedecko-populárneho podujatia zameraná najmä na výskum histórie výroby skla v rôznych časových obdobiach:

„Výnimočná bude určite prezentácia sklenených archeologických nálezov z rôznych lokalít," priblížila s tým, že účasť na konferencii prisľúbili viacerí odborníci na históriu a technológiu výroby skla, archeológovia, sklári a zástupcovia odborných škôl.

Do sklárskeho remesla sa bude môcť zapojiť aj laická verejnosť. „Široká verejnosť vrátane detí sa bude môcť napríklad zúčastniť na experimentálnom tavení skla. A ako bonus si budú môcť vyrobiť sklenené výrobky podľa svojich predstáv, rôzne drobné predmety či šperky," doplnila.

Program pre verejnosť v kaštieli a v archeoparku v Hanušovciach nad Topľou je v čase od 8.00 do 18.00 hod.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre