USA rokuje s firmami o dodávkach plynu do Európskej únie v prípade, ak sa prerušia dodávky z Ruska

SvetSpravodajstvo

USA rokuje s energetickými firmami o zabezpečení dodávok plynu do Európy v prípade vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Foto
Rusko pokrýva približne tretinu spotreby plynu v Európskej únii (EÚ) a nové sankcie USA proti Rusku v prípade útoku na Ukrajinu môžu narušiť dodávky ruského plynu. (Ilustračná fotografia)  / TASR

Americká vláda rokovala s niekoľkými medzinárodnými energetickými firmami o dodávkach zemného plynu do Európy, ak vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou naruší dodávky ruského plynu, uviedli v piatok (14.1.) pre agentúru Reuters dva vládne zdroje a dva zdroje z odvetvia. USA sa obávajú, že Rusko sa pripravuje na nový vojenský útok na Ukrajinu po invázii z roku 2014. Moskva to popiera.

Rusko pokrýva približne tretinu spotreby plynu v Európskej únii (EÚ) a nové sankcie USA proti Rusku v prípade útoku na Ukrajinu môžu narušiť dodávky ruského plynu. To by ešte zhoršilo energetickú krízu v Európe spôsobené nedostatkom plynu. Rekordné ceny elektriny a plynu zvýšili účty spotrebiteľov rovnako ako náklady firiem.

Foto
Spojené štáty prisľúbili Európe pomoc, ak konflikt alebo sankcie spôsobia nedostatok energií. (Ilustračná fotografia) / TASR

Predstavitelia amerického ministerstva zahraničných vecí kontaktovali firmy s otázkou, odkiaľ by v prípade potreby mohli prísť dodatočné dodávky, uviedli zdroje z odvetvia. Firmy údajne poukázali na nedostatok ponuky a varovali, že na globálnom trhu nie je dosť plynu, aby nahradil veľké objemy dodávok z Ruska.

Okrem otázok týkajúcich sa prípadných kapacít na zvýšenia dodávok, predstavitelia amerického ministerstva zahraničných vecí tiež zisťovali, či by firmy mohli v prípade potreby odložiť údržbu ťažobných zariadení. „Spojené štáty prisľúbili Európe pomoc, ak konflikt alebo sankcie spôsobia nedostatok energií," uviedol jeden zo zdrojov.

Zdroj: TASR

Komentáre