USA schválili prvú vakcínu proti vírusu šírenému komármi

SvetSpravodajstvo

Nákaza sa pred rokmi objavila v Tanzánii.

Francúzska biotechnologická spoločnosť Valneva ako prvá na svete vyvinula vakcínu proti vírusu chikungunya, ktorý prenášajú komáre. Na jeho liečbu sa používajú iba bežne dostupné lieky. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) tak novú vakcínu schválil vo štvrtok (9.11.) a predávať sa bude pod názvom Ixchiq.

Ochorenie sa prejavuje horúčkami, bolesťami kĺbov, hlavy a príznaky môžu pretrvávať aj mesiace či roky. Dlhodobé zdravotné problémy môže spôsobiť starším ľuďom a osobám s inými ochoreniami. Vírus sa môže preniesť aj z tehotnej matky na jej nenarodené dieťa a pre novorodenca môže byť smrteľný.

Foto
Illustračná fotografia / Pixabay

Ochorenie sa okrem Ameriky vyskytuje najmä v oblastiach Afriky a na juhovýchode Ázie, po USA by sa preto zavedenie vakcíny malo urýchliť aj v týchto krajinách. FDA uviedol, že za posledných 15 rokov sa vo svete vyskytlo viac ako päť miliónov prípadov:

„Vírus chikungunya sa však rozšíril do nových geografických oblastí, čo spôsobilo nárast jeho celosvetového výskytu.“

Vakcína je schválená pre osoby staršie ako 18 rokov a podáva sa jednou dávkou obsahujúcou slabšiu verziu vírusu. Na vzorke 3500 ľudí sa v Severnej Amerike zrealizovali dve klinické štúdie, z toho dva prípady si vyžiadali hospitalizáciu. Závažné vedľajšie účinky malo 1,6 percenta osôb.

Nákaza chikungunya sa prvýkrát objavila v roku 1952 vo východoafrickej Tanzánii. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie bol tento vírus zaznamenaný už vo viac ako 110 krajinách. V súvislosti so zmenou klímy sa komáre, ktoré vírus šíria, vyskytujú aj v iných častiach sveta, experti tak majú obavu z možnej hrozby pandémie.

 

Zdroj: TASR

Komentáre