Donald Trump vníma postoje organizácie ako protiamerické, kritizuje tiež pročínske iniciatívy.
Spojené štáty americké na príkaz Donalda Trumpa vystupujú z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Dôvodom výstupu sú údajné protiamerické a protiizraelské postoje organizácie, ako aj jej pročínska zaujatosť.
„Prezident Trump sa rozhodol pre vystúpenie Spojených štátov z UNESCO, ktoré podporuje woke, rozdeľujúce sociálne a kultúrne ciele, ktoré sú úplne mimo rámca rozumnej politiky, za akú Američania v novembri hlasovali. Prezident bude vždy klásť Ameriku na prvé miesto a zabezpečí, aby členstvo našej krajiny vo všetkých medzinárodných organizáciách bolo v súlade s našimi národnými záujmami,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Anna Kellyová.
Vystúpenie USA z UNESCA potvrdili aj dvaja európski diplomati. Americká hlava štátu ešte vo februári zahájila prieskum na revíziu členstva USA v UNESCO. Počas 90 dní sa mali prešetriť predovšetkým antisemitské a protiizraelské iniciatívy.
Trumpova administratíva tiež nesúhlasí s publikáciou UNESCO ohľadom nástrojov proti rasizmu z roku 2023 či s vlaňajšou iniciatívou „Transforming MEN'talities“ ohľadom rodových noriem. Kritizuje aj vplyv Číny v agentúre.
Americký prezident už počas svojho prvého funkčného obdobia v roku 2017 nariadil vystúpenie Washingtonu z UNESCO pre údajný protiizraelský postoj organizácie. Bývalý prezident Joe Biden tento krok zvrátil a tvrdil, že prítomnosť Ameriky je nutná ako protiváha rastúcemu vplyvu Číny v UNESCO.
Prvýkrát USA z organizácie vystúpili už v roku 1984 na protest proti údajnému zlému finančnému hospodáreniu a protiamerickej zaujatosti. Prezident George Walker Bush vtedy nariadil opätovný vstup USA do organizácie v roku 2003.
UNESCO vzniklo po druhej svetovej vojne s cieľom podporovať mier prostredníctvom medzinárodnej spolupráce v oblastiach vzdelávania, vedy a kultúry. Organizácia je známa aj vďaka Zoznamu svetového dedičstva, na ktorom figurujú viaceré pamiatky z USA, vrátane Veľkého kaňonu.
USA prispievali do rozpočtu organizácie zhruba ôsmimi percentami, čo predstavuje menej ako 20 percent v čase, keď Trump prvýkrát nariadil vystúpenie USA z organizácie. Druhým najväčším financovateľom UNESCO je Čína, ktorej občania zastávajú v agentúre vedúce pozície.
Zdroj: TASR