Ústavný súd súhlasil s väzbou u piatich obvinených sudcov

KošiceSpravodajstvo

Správu sme aktualizovali.

Ústavný súd (ÚS) SR včera vyslovil súhlas so vzatím do väzby u piatich z celkovo 13 sudcov, ktorých v stredu (11.3.) polícia zadržala a sú obvinení z korupčných trestných činov. U ôsmich obvinených sudcov súhlas na ich väzobné stíhanie, o ktoré žiadal generálny prokurátor, ÚS nedal. Po neverejnom zasadnutí pléna ÚS o tom novinárov informoval predseda ÚS Ivan Fiačan. Korupčná kauza sa týka správ, ktoré polícia našla v telefóne podnikateľa Mariána K. „U tých sudcov, u ktorých nebol daný súhlas, rozhodnutie Ústavného súdu znamená, že sú aj naďalej stíhaní, len nie väzobne," uviedol Fiačan.

Ústavný súd Slovenskej republiky dáva súhlas na vzatie do väzby:

- JUDr. Moniky Jankovskej, sudkyne Krajského súdu v Bratislave s dočasne pozastaveným výkonom funkcie sudcu,

- Zuzany Maruniakovej, sudkyne Okresného súdu Bratislava V,

- Mgr. Denisy Cvikovej, sudkyne Okresného súdu Bratislava I,

- JUDr. Eugena Palásthyho, sudcu Krajského súdu v Bratislave,

- JUDr. Richarda Molnára, sudcu Krajského súdu v Bratislave;

Foto
Na snímke jedna zo sudkýň s policajtkou vchádza na nádvorie Ústavného súdu SR, ktorú spolu s ostatnými sudcami zadržala NAKA / TASR

ÚS v kompletnom zložení rozhodoval tajným hlasovaním o každom obvinenom sudcovi zvlášť.

„U ôsmich sudcov súd nevidel ústavnoprávne dôvody na udelenie súhlasu na vzatie do väzby. V tomto smere zrejme nebola žiadosť generálneho prokurátora dostatočne presvedčivá," uviedol predseda ÚS. Pripomenul, že o vzatí do väzby musí rozhodnúť sudca pre prípravné konanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS). Sudcov zadržali policajti z Národnej kriminálnej agentúry v stredu (11.3.) ráno.

 

Zdroj: TASR

Komentáre