Sťažovatelia namietali porušenie práva na slobodu pohybu a pobytu.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) v apríli tohto roka určil pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia povinnú štátnu karanténu. Urobil tak počas mimoriadnej situácie, ktorú vyhlásila vláda kvôli pandémii koronavírusu. Ústavný súd (ÚS) sa v tejto súvislosti zaoberal ďalšími 19 sťažnosťami, ktoré sa týkali porušenia práva na slobodu pohybu a pobytu.
„Ústavný súd dospel k záveru, že napadnuté opatrenie ÚVZ SR je správny akt vydaný orgánom verejnej správy pri plnení jeho úloh preskúmateľný správnym súdom v rámci konania o správnej žalobe. Sťažovatelia nevyčerpali všetky účinné právne prostriedky na ochranu ich základných práv a slobôd, ktoré im priznáva zákon a obrátili sa priamo na Ústavný súd,“ uviedla hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.
Nevyužitie zákonnej možnosti podať správnu žalobu nemožno podľa ÚS nahradzovať ústavnou sťažnosťou. ÚS môže založiť svoju právomoc na konanie o nej až vtedy, ak fyzická alebo právnická osoba nemala inú ústavnú a zákonnú možnosť účinnej ochrany svojich práv.
Ferencová dodala, že ÚS eviduje 43 podaní ohľadom povinnej štátnej karantény alebo iných opatrení, ktoré boli zavedené v súvislosti s ochorením COVID-19. Ako konkretizovala Ferencová, v 34 prípadoch sú sťažovateľmi fyzické osoby a v 9 prípadoch právnické osoby:
„Päť z týchto podaní bolo vybavených odložením, keďže z obsahu podaní bolo zistené, že nejde o návrhy na začatie konania.“
Zdroj: TASR