Útočník na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi v minulosti šikanoval spolužiakov

VýchodSpravodajstvo

Jeho správanie bolo agresívne.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku dnes čítaním listín pokračuje hlavné pojednávanie v kauze vlaňajšieho útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi v okrese Kežmarok, pri ktorom prišli zomreli dve ženy. Školy, ktoré v minulosti navštevoval obžalovaný Samuel S., uviedli vo svojich správach, že mal agresívne správanie a šikanoval spolužiakov. Týmito problémami sa zaoberala aj jeho bývalá základná škola, a to aj napriek tomu, že Samuela charakterizovala ako inteligentného žiaka s výbornými vzdelávacími výsledkami, avšak so zákerným správaním, nepredvídateľnými reakciami či neschopnosťou prejaviť ľútosť a empatiu. Základná škola skonštatovala, že agresívne správanie a šikanovanie spolužiačky sa časom stupňovalo.

Foto
Samuel nepopiera spáchanie skutku, ale nesúhlasí s právnou kvalifikáciou v obžalobe / TASR

Samuel v roku 2022 začal študovať na gymnáziu v Lučenci, kde bol na základe výborných študijných výsledkov prijatý bez prijímacích skúšok. Škola v marci minulého roka adresovala orgánom činným v trestnom konaní správu, v ktorej uviedla, že incidenty obžalovaného sa časom stupňovali vrátane fyzických atakov na telesnej výchove. Triedna učiteľka hodnotila jeho správanie ako problematické a riešila ho v rámci svojej kompetencie.

Do školy boli viackrát pozvaní na pohovor aj jeho rodičia. Levické gymnázium im na jednom z nich odporučilo zmenu školy. Z tohto dôvodu Samuel začal navštevovať Gymnázium v Spišskej Starej Vsi. K útoku, pri ktorom zomrela zástupkyňa riaditeľky a študentka, došlo 16. januára 2025. Samuel mal v tom čase 18 rokov, pričom zranil ďalšiu žiačku. Polícia ho obvinila z úkladnej vraždy. Súd rozhodol o jeho vzatí do väzby, kde je doposiaľ. 

Na dnešnom pojednávaní sa okrem iného čítali aj listy, ktoré posielal Samuel z výkonu väzby rodičom a poškodeným, či správy z nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne a z priebehu výkonu väzby. Prešovský krajský prokurátor v januári tohto roka podal v tejto súvislosti obžalobu pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. Samuel nepopiera spáchanie skutku, ale nesúhlasí s právnou kvalifikáciou v obžalobe.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre