Banky aktuálne neriešia nové úvery a nepodpisujú zmluvy.
Informačný systém, ktorý používajú aj katastrálne úrady, bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom. Pracoviská katastrálnych odborov sú preto aktuálne uzatvorené. Nikto z kompetentných však zatiaľ nepomenoval, na čo všetko má tento útok vplyv. Odborníci tvrdia, že výrazne ochromí napríklad realitný a hypotekárny trh.
„Aktuálne ani banky ani advokáti, ktorí autorizujú zmluvy – či už záložné alebo kúpne zmluvy sa nebudú podpisovať – nikto si nebude vedieť overiť správnosť údajov, ktoré si overovali práve na katastrálnom úrade, väčšinou všetci online. V preklade, kým sa nevyrieši problém s katastrálnym úradom, tak zastane celý realitný trh, hypotekárny trh, banky nebudú riešiť úvery, podpisovať záložné zmluvy…,“ uviedla konateľka realitnej kancelárie Tobi real Róberta Mecková.
Najviac sa situácia skomplikovala pri rozpracovaných prípadoch a keďže pri predaji nehnuteľnosti ide o vysoké sumy, klienti aj realitné kancelárie nevedia, čo majú čakať.
„Dokonca, v niektorých prípadoch peniaze ešte neodišli, ale tí, ktorí nehnuteľnosť chceli kupovať, tak s tým rátali a napríklad dali výpovede v nájmoch alebo predali svoje byty a reálne nemajú kde bývať, pretože im ten, od koho nehnuteľnosť kúpili, neodovzdá byt, kým nemá vyplatenú kúpnu cenu,“ doplnila maklérka.
Ide podľa nej o veľmi nepríjemnú situáciu, pričom sa zatiaľ nedá odhadnúť, ako dlho potrvá. Zatiaľ majú správy, že môže ísť o týždne až mesiace, čo by podľa nej realitný trh úplne zastavilo:
„Kým nepôjde online kataster a nebudú si to môcť pozrieť ani v bankách ani advokáti, tak sa nebudú môcť robiť nové obchody, nové zmluvy. Predstavte si, že si chcete kúpiť nehnuteľnosť a máte napríklad 200-tisíc eur, tak asi nezaplatíte kúpnu cenu, keď vám nikto negarantuje, kedy byt na vás prepíšu. Hotovostný klient to nezaplatí a úverový ani nemôže načerpať úver, pretože banka vytvára záložné zmluvy podľa informácií, ktoré čerpá z katastra,“ uzavrela Mecková.