Útok na mešitu v Nórsku je považovaný za pokus o teroristický čin

EurópaSpravodajstvo

Do modlitebne vtrhol beloch v uniforme a prilbe, ktorý mal so sebou dve brokovnice a pištoľ.

V nórskom meste Baerum, ktoré sa nachádza západne od metropoly Oslo, došlo včera (10.8.) k útoku na mešitu. Polícia to považuje za pokus o teroristický čin. „Vyšetrovanie ukázalo, že páchateľ má krajne pravicové a protiprisťahovalecké názory,“ informoval hovorca polície Rune Skjold. Útočník je okrem iného sympatizantom nórskeho nacistického kolaboranta Vidkuna Quislinga.

Ako uviedol predstavený mešity, do modlitebne vtrhol beloch v uniforme a prilbe, ktorý mal so sebou dve brokovnice a pištoľ a spustil streľbu. V tom čase sa tam nachádzali traja veriaci. Jeden z nich muža premohol, pričom bol ľahko zranený. V dome útočníka sa o niekoľko hodín neskôr našlo telo ženy. Polícia skonštatovala, že išlo o sedemnásťročnú sestru podozrivého.

Foto
Miesto činu / Twitter

Vyšetrovatelia sa snažili útočníka vypočuť, ale ten však odmietol vypovedať. Páchateľ mal pred útokom zverejniť na internete príspevok, v ktorom sa pochvalne vyjadril o masovej streľbe v novozélandskom meste Christchurch, kde v marci zomrelo 51 ľudí.

Nórska premiérka Erna Solbergová dnes (11.8.) navštívila hotel v Baerume, kde sa pri príležitosti sviatku íd al-adhá zhromaždili členovia miestnej moslimskej komunity. „To, čo sa stalo, je niečo, čo by sa v Nórsku nemalo stať. Nórsko by malo byť bezpečným miestom,“ vyhlásila Solbergová. Krajina bola miestom jedného z najhorších útokov pravicového extrémistu, keď Anders Behring Breivik v júli 2011 zabil v Osle a na neďalekom ostrove Utöya 77 ľudí.

 

Zdroj: TASR

 

 

Komentáre