Zahraniční politici odsúdili útok na premiéra, o streľbe písali aj svetové médiá

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 19.34 hod.

Dnešný útok na premiéra Roberta Fica odsúdil aj Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý incident označil za strašný čin. Premiérovi zaželal skoré uzdravenie a vyjadril tiež solidaritu s obyvateľmi Slovenska.

„Dôrazne odsudzujeme tento násilný čin voči predsedovi vlády nášho susedného partnerského štátu. Treba urobiť všetko pre to, aby sa násilie nestalo normou v žiadnej krajine, v žiadnej forme a v žiadnej oblasti,“ uviedol Zelenskyj.

K útoku sa vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý správu o dnešnom atentáte prijal s rozhorčením. Podľa Putina tento ohavný zločin nemožno ospravedlniť.

„Roberta Fica poznám ako odvážneho a odhodlaného človeka. Naozaj dúfam, že tieto vlastnosti mu pomôžu prežiť túto ťažkú ​​situáciu,“ vyjadril sa ruský prezident.

Foto
Svetové médiá zdieľali priebeh incidentu a citovali vyjadrenia slovenských predstaviteľov / TASR

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg sa k streľbe na premiéra Roberta Fica vyjadril nasledovne: 

„Som šokovaný a zdesený streľbou na premiéra Roberta Fica. Prajem mu veľa síl na skoré uzdravenie. V myšlienkach som s Robertom Ficom, jeho blízkymi a občanmi Slovenska,“ uviedol Stoltenberg.

O dnešnom atentáte informovali aj aj spravodajské stanice CNN, BBC, France 24, Sky News či al-Džazíra, ako aj portál britského denníka The Guardian, server Politico, portál amerického denníka The Washington Post i britských novín The Independent, server Euractiv či stanica Deutsche Welle (DW). Svetové médiá zdieľali priebeh incidentu a citovali vyjadrenia slovenských predstaviteľov, medzi nimi aj stanovisko prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Americký prezident Joe Biden rovnako odsúdil pokus o atentát na slovenského premiéra, streľbu označil za hrozný násilný čin. Biely dom tiež uviedol, že veľvyslanectvo USA v Bratislave je pripravené pomôcť vláde SR.

„Som znepokojený správami o útoku na slovenského premiéra Roberta Fica. Spolu s Jill sa modlíme za jeho skoré uzdravenie a myslíme na jeho rodinu a obyvateľov Slovenska,“ vyjadril sa Biden.

K streľbe sa vyjadrili tiež poľský premiér Donald Tusk, expremiér Mateusz Morawiecki a prezident Andrzej Duda:

„Otrasná správa o pokuse o atentát na premiéra Roberta Fica. Robert, myslím na teba,“ uviedol poľský expremiér.

„Šokujúca správa zo Slovenska. Robert, myslím na teba v týchto veľmi ťažkých chvíľach,“ napísal Tusk.

„Som šokovaný z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica. Surovosť tohto útoku je nepredstaviteľná. Moje myšlienky a modlitby sprevádzajú Roberta Fica, jeho rodinu a ľudí na Slovensku,“ vyjadril sa Duda.

Streľbu dôrazne odsúdil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron:

„Som šokovaný streľbou na slovenského premiéra Roberta Fica. Tento útok dôrazne odsudzujem. Moje myšlienky a solidarita sú s ním, jeho rodinou a slovenským národom.“

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa k streľbe vyjadril tiež:

„Správa o zbabelom pokuse o atentát na slovenského premiéra Fica mnou hlboko otriasla,“ 

„Násilie nesmie mať miesto v európskej politike. V týchto chvíľach myslím na Roberta Fica, jeho blízkych a občianky a občanov Slovenska,“ dodal Scholz.

Atentát na premiéra odsúdili aj predstavitelia Talianska, Švédska, Rumunska, Chorvátska či vláda Bieloruska.

 

Zdroj: TASR

Komentáre