Útok nožom na London Bridge si vyžiadal dvoch mŕtvych a troch zranených

EurópaSpravodajstvo

Išlo o bývalého väzňa s napojením na islamské extrémistické skupiny.

V blízkosti známeho mosta London Bridge došlo včera (29.11.) k vážnemu incidentu. Útočník nožom zabil dvoch ľudí a ďalších troch zranil. Londýnska Metropolitná polícia už zverejnila totožnosť páchateľa. Je ním 28-ročný Usman Khan, ktorý si už v minulosti odpykal trest vo väzení za teroristické činy. Podozrivý útočník žil v grófstve Staffordshire v strednom Anglicku. Príslušníci polície ho po spáchaní skutku smrteľne postrelili.

Šéf protiteroristického útvaru polície Neil Basu uviedol, že Khan bol v roku 2012 odsúdený za teroristické činy a v decembri 2018 ho podmienečne prepustili, teda musel plniť určité podmienky, inak by mu hrozil návrat za mreže. Polícia zároveň oznámila, že v súvislosti s útokom nepátra po nikom ďalšom. Bezpečnostné zdroje informovali, že útočník bol polícii známy a išlo o bývalého väzňa s napojením na islamské extrémistické skupiny. Údajne nosil na členku elektronický náramok.

Foto
Miesto činu / TASR

Útok bodnou zbraňou, ktorý sa odohral v blízkosti mosta London Bridge, bol nahlásený krátko pred 14.00 hod. miestneho času. Podľa šéfa protiteroristického útvaru sa Khan zúčastňoval na podujatí organizácie Learning Together, ktorá vzdeláva väzňov. Khan začal útok práve na tejto akcii, zabil muža a ženu a zranil troch ďalších ľudí.

Páchateľ sa dostal na most London Bridge. Najprv sa na neho vrhla skupina asi desiatich okoloidúcich ľudí, vrátane policajta v civile. Zhodili muža na zem, aby ho zastavili. Potom ho smrteľne postrelili policajti. Jeden z troch zranených pri útoku je v kritickom stave, druhý je v stabilizovanom stave a tretí má menej vážne zranenia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre