Útok v Moskve si vyžiadal takmer 140 obetí a vyše 180 zranených

EurópaSpravodajstvo

Putin vyhlásil, že ho spáchali radikálni islamisti.

V koncertnej sále Crocus City Hall na predmestí Moskvy došlo v piatok (22.3.) k útoku. Stalo sa tak pred začiatkom koncertu ruskej rockovej skupiny Piknik. Do sály vtrhli neznámi muži v maskovacích odevoch a strieľali na návštevníkov a personál. V komplexe vypukol požiar. Útok, ku ktorému sa prihlásila džihádistická sieť Islamský štát, si vyžiadal 137 obetí a viac ako 180 zranených. Šéfka odboru sociálneho rozvoja Moskovskej oblasti Ľudmila Bolatajevová spresnila, že v nemocniciach je hospitalizovaných 97 ľudí.

Záchranári stále prehľadávajú trosky objektu. Vyšetrovatelia dostali povolenie, aby návštevníkom vydali zo šatní ich osobné veci a môžu si vyzdvihnúť autá z vonkajších parkovísk. Ruské úrady zadržali 11 podozrivých. Štyria priami vykonávatelia útoku skončili v putách niekoľko hodín po incidente. Súd v Moskve ich v nedeľu (24.3.) vzal do väzby do 22. mája, pričom všetkým hrozí doživotie. Na pojednávanie sa dostavili s viacerými zraneniami. Jeden z nich mal obväzom previazané ucho, ďalší mal modriny a podliatiny na tvári, iný mal okolo krku zvyšok plastovej tašky a štvrtý bol privezený na ležadle.

Foto
Záchranári stále prehľadávajú trosky objektu / TASR

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že útok spáchali radikálni islamisti:

„Vieme, že zločin bol spáchaný rukami radikálnych islamistov, proti ktorých ideológii bojuje samotný islamský svet už stáročia.“

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Putin nemá v pláne navštíviť miesto tragédie, kde ľudia nosia kvety, sviečky či plyšové hračky:

„Vyšetrovanie prebieha. Zatiaľ nezaznela žiadna koherentná verzia. Hovoríme len o predbežných zisteniach.“

Kremeľ zvažuje opatrenia na podporu fyzických a právnických osôb, ktoré zasiahol teroristický útok. Riaditeľ ruskej tajnej služby FSB Alexandr Bortnikov informoval Putina o zadržaní 11 osôb vrátane 4 priamych vykonávateľov útoku.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre