Ako je to na východe?
V uplynulých rokoch sa stupňujú prípady napádania zdravotníkov zo strany pacientov. Jedným z najznámejších bol najskôr útok na urgente v Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach a pred niekoľkými mesiacmi sa hovorilo o incidente v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková odsúdila takéto útoky a označila ich za neprijateľné:
„Preto sme na rokovaní Rady vlády pre prevenciu kriminality navrhli zvýšenie sankcií za útoky na zdravotníkov. Naším cieľom je zabezpečiť bezpečné pracovné prostredie, kde môžu vykonávať svoju prácu bez strachu a obáv. V tejto veci intenzívne komunikujem aj s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Navrhovanými opatreniami chceme ochrániť ľudí, ktorí sa starajú o naše zdravie a životy.“
Odpoveď rezortu na ďalšie konkrétne opatrenia sme však nedostali. Strážna bezpečnostná služba, prípadne pracovníci, ktorí majú dohliadať na bezpečnosť v nemocniciach, sú už v kompetencii jednotlivých zdravotníckych zariadení.
UNLP pre Rádio Košice potvrdila, že sa s útokmi stretávajú. Jej hovorkyňa Monika Krišková však hovorí, že nejde o kritickú situáciu:
„Za uplynulé mesiace neevidujeme v UNLP Košice závažné mimoriadne udalosti. Prípadné incidenty, s ktorými by si zdravotníci nevedeli poradiť, sa riešia promptne v spolupráci s políciou. V zimných mesiacoch bezpečnosť na urgentných príjmoch a prípadne iných exponovaných miestach nemocnice pomáha zabezpečovať SBS, ktorú UNLP vyberá prostredníctvom verejného obstarávania.“
Čo sa týka SBS, tá by mala v pacientoch a návštevníkoch nemocníc prirodzene vzbudzovať rešpekt. Neraz však ide o osoby, ktoré vekom ani stavbou tela neodradia ľudí od fyzického napadnutia personálu. Na základe čoho príslušníkov SBS vyberajú, sme však odpoveď nedostali.
„V areáli Nemocnice AGEL Košice-Šaca v pravidelných a častých intervaloch hliadkuje štátna aj mestská polícia, a to tak cez deň, ako aj v nočných hodinách. Incidenty s rastúcim počtom ošetrených pacientov pribúdajú. Robíme však všetko pre to, aby sme náš personál ochránili pred fyzickými a slovnými útokmi,“ priblížila za nemocnicu v Šaci Eva Peterová.
O niečo horšiu situáciu s útokmi eviduje prešovská nemocnica. Jej hovorkyňa Martina Pavlíková uviedla, že útočníkov delia do troch skupín:
„Prvú, najčastejšiu skupinu útočníkov tvoria asociálne skupiny pacientov pod vplyvom alkoholu či omamných látok, ktoré sa dožadujú okamžitého ošetrenia, pomoci bez ohľadu na reálny zdravotný stav a situáciu na ambulanciách prvej pomoci. Komunikácia s takýmito pacientmi je značne zložitá, zdravotníci sú vystavení najčastejšie agresívnym slovným atakom, bez akceptácie akýchkoľvek argumentov, vysvetlenia stavu a jednotlivých medicínskych krokov.“
V prípade situácie, ktorá ohrozuje zdravie či život zdravotníckeho personálu, je privolaná polícia. Pavlíková doplnila, že kolízne situácie sa v prešovskej nemocnici stávajú zväčša v noci či počas víkendov:
„Druhú skupinu tvoria pacienti, ktorí jednoducho neakceptujú medicínske postupy, metódy a dodržiavanie disciplíny v zdravotníckom zariadení. Tieto sa zvyčajne darí zvládnuť slovne, ak nie ošetrujúcim personálom, tak priamym nadriadeným. Tretiu skupinu tvoria príbuzní pacientov v život ohrozujúcom stave, ktorí ťaživú životnú situáciu nezvládajú, čo sa dá sčasti pochopiť. Tu sa skúsení zdravotníci snažia situáciu upokojiť, vysvetliť, prejaviť spoluúčasť a pochopenie. Ak však reakcia príbuzných alebo celých skupín príbuzných presiahne únosnú mieru, opäť je v krajnom prípade privolaná polícia.“
V minulosti sa v metropole Šariša stalo, že kvôli vážnym obavám z hrozieb bol zdravotník istý čas na dovolenke, dokonca sa rozhodol s prácou skončiť. Prešovská nemocnica eviduje aj prípad ťažkého zranenia zdravotníka. Z pohľadu lekárov je najhoršie zneužívanie ambulancií pohotovostnej služby pacientmi, ktorí tam nepatria, ale nechcú čakať u svojho všeobecného či odborného lekára, odkladajú svoj problém alebo si chcú len dať predpísať lieky. Tým oberajú lekárov o čas, ktorý môžu venovať pacientom, ktorí to naozaj potrebujú.
Autor: RÁDIO KOŠICE