Útulok v Bernátovciach si pripomenul izraelských rukojemníkov

KošiceSpravodajstvo

Ľuďom v núdzi rozdal obedy.

Ozbrojený konflikt medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas si vyžiadal tisíce životov. Okrem toho je k dnešnému dňu známych 228 rukojemníkov, ktorí boli násilne odvlečení do pásma Gazy. Toto číslo si dnes symbolicky pripomenuli aj v Bernátovciach, kde sídli dobrovoľnícka organizácia Oáza – Nádej pre nový život. V spolupráci s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí pripravili na znak solidarity pre ľudí v núdzi 228 obedov.

„Je to spojenie pomoci núdznym a pripomenutie. Ten happening, ide tu nejaké posolstvo a nádej. Nádej na lepší život. Títo núdzni tiež túžia po lepšom živote. Tie rodiny v Izraeli túžia po tom, aby sa vrátili ich blízki k nim, povedal predseda Židovskej obce Richard Duda.

Koncerty pred prázdnym hľadiskom s podobným odkazom symbolizujúce násilné odvlečenie ľudí od svojich blízkych sa dejú po celej Európe. Otec Peter Gombita z Oázy v Bernátovciach vzhľadom na závažnosť situácie s poskytnutím pomoci neváhal.

„Nám so stravou pomáhajú mnohí ľudia. Niečo si dopestujeme a práve prišla myšlienka od nich, že či by sme si vedeli predstaviť so Židovskou obcou urobiť niečo podobné. Pretože ľudia, ktorí sú v Oáze, sú v podobnej situácii. Názov znel Kde sú moji blízki. Preto by sme sa mali hľadať, spájať a prežívať ten úžasný život,“ priblížil Gombita.

Foto
Útulok rozdal ľuďom v núdzi 228 obedov / Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku

Na mieste pomáhali aj izraelskí vysokoškolskí študenti.

„Pozrite, ako určite viete, momentálne sa toho vo svete deje veľa. Niektorí majú menej šťastia ako ostatní. Koniec koncov sme len ľudia a mali by sme si vzájomne pomáhať. Sú pred nami ťažké časy a počas nich by sme nemali stratiť svoju ľudskosť,“ povedal študent Aviem z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF).

Konflikt eskaloval začiatkom minulého mesiaca útokom Hamasu na civilné obyvateľstvo Izraela. V súčasnosti realizuje izraelská armáda protiútok v pásme Gazy.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre