UVLF má nový kruhový trenažér pre kone

KošiceSpravodajstvo

Udržuje kondíciu a zdravotný stav zvierat.

V jazdeckom areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach sa po novom nachádza kruhový trenažér pre kone, ktorý udržuje kondíciu a zdravotný stav zvierat vďaka možnosti niekoľkohodinového denného pohybu bez nutnosti zásahu chovateľa.

Rektor UVLF Jozef Nagy uviedol, že takzvaný kolotoč môžu využívať univerzity aj zmluvne ustajnené kone:

„Sprevádzkovanie kruhového trenažéra sa rodilo dlho a pomaly len vďaka podpore mnohých partnerov a dobrovoľníkov, ktorým patrí naša veľká vďaka.“

Do trenažéra je možné umiestniť šesť zvierat. Kone sú v kolotoči oddelené ramenami zariadenia, ktoré sa otáča a zvieratá sa pohybujú v závislosti od zvolenej rýchlosti. Jazdecký areál je účelové zariadenie UVLF, ktoré je určené na vzdelávací proces študentov či športovú činnosť akademickej obce, detí, mládeže a dospelých. Zároveň sa tam organizujú športové, spoločenské a kultúrne podujatia, pričom zamestnanci sa venujú chovateľskej a poradenskej činnosti.

Foto
UVLF má nový kruhový trenažér pre kone / facebook.com/uvlf.sk

Nagy pripomenul, že v jazdeckom areáli UVLF s kapacitou 60 koní sídli aj Oddelenie jazdnej polície:

Jazdecký areál poskytuje bohaté možnosti na praktickú výučbu. Študenti pracujú so živými zvieratami, majú možnosť sledovať ich pri práci, v dobrom zdravotnom stave, ale aj priamo pri rôznych úrazoch a ochoreniach. Nie je to vo svete bežné.“

Vzdelávanie je zamerané predovšetkým na praktické cvičenia v rôznych predmetoch. Spolu so študentmi sa realizujú preventívne praktické úkony ako dehelmintizácia či vakcinácia. Klinika koní Univerzitnej veterinárnej nemocnice zabezpečuje terapeutické úkony zvierat, ktoré sú v starostlivosti UVLF.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre