UVLF oslavuje 70. výročie. Pri tejto príležitosti bola odhalená galéria jej rektorov

KošiceSpravodajstvo

Autorom obrazov je akademický maliar Stanislav Bubán.

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) si pripomína 70. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti bola v jej priestoroch odhalená galéria rektorov. Autorom obrazov je akademický maliar Stanislav Bubán. Ide o obrazy ôsmich rektorov a dekanov, aj z čias, keď bola UVLF súčasťou nitrianskej vysokej školy. Na olejomaľbách sú znázornení Ján Hovorka, Tomáš Gdovin, Jaroslav Otto Vrtiak, Ján Lazar, František Lešnik, Dušan Magic, Rudolf Cabadaj a Emil Pilipčinec.

„Galéria portrétov tak po vzore veľkých európskych univerzít dokumentuje osobnosti, ktoré posúvali túto jedinečnú vzdelávaciu inštitúciu v priebehu siedmich desaťročí,“ uviedla hovorkyňa UVLF Bobriková s tým, že galéria emeritných rektorov sa nachádza v zasadacej miestnosti rektorátu.

Foto
Bývalí rektori / UVLF

16. decembra 1949 bola zriadená Vysoká škola veterinárska v Košiciach, ktorá je dnešnou UVLF. Zákon mal účinnosť od študijného roku 1949/1950 a legislatívne tak potvrdil fungovanie jedinej inštitúcie svojho druhu na Slovensku. Prvým rektorom sa stal Hovorka, ktorý bol aj na čele prípravného výboru. Do prvého ročníka sa zapísalo 105 študentov, z toho jedna žena.

Univerzita vznikla aj z dôvodu komplikovanej povojnovej situácii v živočíšnej výrobe. Chov zvierat bol ohrozovaný viacerými chorobami, čo potvrdila aj súčasná rektorka UVLF Jana Mojžišová: „Nákazová situácia bola zvlášť na východe Slovenska veľmi nepriaznivá. Boli tu veľké chovy hospodárskych zvierat a brucelóza či tuberkulóza boli úplne bežnými chorobami. Preto bola potreba veterinárnej služby veľmi akútna,“ skonštatovala súčasná rektorka univerzity Jana Mojžišová.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre