Uvoľnenie opatrení v Škótsku prinesie otvorenie niektorých prevádzok či povolenie bezkontaktných športov

EurópaKoronavírus

Učitelia sa budú môcť vrátiť do škôl.

Škótsko v piatok 29. mája pristúpi k prvej fáze uvoľňovania opatrení, ktoré boli zavedené v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Tamojšia premiérka Nicola Sturgeonová zároveň oznámila spustenie plánu testovania a ochrany (Test and Protect). Cieľom tohto opatrenia v oblasti verejného zdravia je zabrániť prenosu nákazy COVID-19 v rámci komunity. Reprodukčné číslo (R0) koronavírusu je už tri týždne nižšie, pričom sa pohybuje v rozmedzí hodnôt 0,7 až 1.

Foto
Ilustračná fotografia / Twitter

V rámci prvej fázy uvoľňovania opatrení bude možné stretávanie na vonkajších priestranstvách. Ľudia sa budú môcť zhromažďovať v skupinách maximálne po osem osôb. Zároveň budú povolené aj bezkontaktné športy ako golf, tenis a bowling.

V krajine sa otvoria niektoré prevádzky v oblasti gastronómie či donáškové služby. Pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci sa od pondelka 1. júna budú môcť vrátiť do práce, aby sa pripravili na znovuotvorenie škôl.

Škótsko do 27. mája zaznamenalo takmer 92-tisíc infikovaných a 2304 úmrtí. V krajine od 23. marca platia obmedzenia pohybu osôb. Pre celé Spojené kráľovstvo ich vtedy vyhlásil britský premiér Boris Johnson. Sturgeonová začiatkom mája vyhlásila, že obmedzenie voľného pohybu osôb bude v Škótsku platiť ešte ďalšie tri týždne, minimálne však do konca mesiaca.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre