Pri výskyte klinických príznakov je nutné sa izolovať od ostatných a kontaktovať svojho všeobecného lekára. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá je účinná od utorka 25. januára. Počas domácej liečby možno siahnuť po viacerých liekoch, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis.
Medzi klinické príznaky COVID-19 sa po novom zaraďuje zvýšená telesná teplota nad 37 stupňov Celzia, kašeľ, nočné potenie, únava, bolesti hrdla, bolesti hlavy, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu, črevné a zažívacie problémy a pocit upchatého nosa.
„V izolácii musia po výskyte niektorého z vyššie uvedených klinických príznakov zostať všetky osoby. Teda osoby neočkované, osoby očkované a osoby po prekonaní COVID-19," zdôraznil ÚVZ.
Domáca izolácia pozitívnej osoby na nový koronavírus sa skrátila na päť dní. Týka sa to všetkých pozitívnych bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia. Skrátenie sa týka aj karantény po úzkom kontakte s pozitívnym.
„Pri ľahkom či miernom priebehu ochorenia COVID-19 je možné počas domácej liečby siahnuť po viacerých liekoch, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis a zmierňujú a potláčajú príznaky," pripomenula na sociálnej sieti Slovenská lekárnická komora (SLeK).
Na horúčku a bolesť sú dostupné viaceré lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofénu a kyseliny acetylsalicylovej. Je možné použiť aj lieky s obsahom naproxénu a diklofenaku. „Dajte si však pozor na správne dávkovanie. Pri vysokých horúčkach je vhodné zníženie telesnej teploty aj pomocou vlažnej sprchy," uviedla SLeK. Ak sa objaví kašeľ, je vhodné ešte pred silnejším rozvinutím príznakov ochorenia užívať lieky s obsahom ambroxolu alebo bromhexínu.
„Ak sa prejavia príznaky ako zúženie dýchacích ciest, nádcha alebo vysušená sliznica nosa je vhodné siahnuť po liekových formách ako napríklad kvapky, spreje alebo výplachy," uvádzají lekárnici. Komora pripomína, že lieky, ktoré obsahujú roztoky soli, je možné používať aj dlhodobo.
„Tie, ktoré obsahujú liečivo, uvoľňujúce opuch sliznice ako xylometazolín, oxymetazolín, nafazolín či tramazolín, je možné používať iba akútne a to tak, aby dĺžka používania nepresiahla sedem dní," zdôraznila SLeK. Pri bolestiach hrdla pomôžu kloktadlá, spreje a žuvacie tablety. „Obsahujú lokálne účinkujúce dezinfekčné látky, antiseptiká a lokálne anestetiká," dodala SLeK.
Zdroj: TASR