V akých prípadoch máte nárok na ošetrovné počas pandémie?

SlovenskoKoronavírus

Mnohí klienti sociálnych zariadení sú počas koronakrízy odkázaní na pomoc príbuzných

S blížiacim sa otvorením základných a materských škôl a tiež kultúrnych zariadení by sa v najbližšom období mohli otvoriť aj denné stacionáre a zariadenia. Košický samosprávny kraj má v zriaďovateľskej pôsobnosti trinásť sociálnych zariadení a niektoré z nich sú stále zatvorené. Klienti týchto špecializovaných zariadení tak naďalej ostávajú doma, kde sú v starostlivosti svojich príbuzných.

Ako informoval hovorca Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Michal Stuška, v rámci sociálneho poistenia majú aj títo príbuzní nárok na ošetrovné:

„Podľa zákona o sociálnom poistení vzniká nárok na ošetrovné poistencovi, ktorý v čase krízovej situácie osobne a celodenne ošetruje príbuzného v takzvanom priamom rade, a to v prípadoch a zariadeniach sociálnych služieb, v ktorom sa takejto osobe poskytuje sociálna služba ambulantnou alebo pobytovou formou, bolo rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v ňom bolo nariadené takzvané karanténne opatrenie.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Osobná prekážka v práci

Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca aj počas jeho dôležitej osobnej prekážky v práci, ktorou je karanténne opatrenie alebo izolácia. Ako uviedol Stuška, za tento čas ale zamestnancovi nepatrí náhrada mzdy:

„Zamestnanec, ktorý má dôležitú osobnú prekážku v práci z dôvodu karanténneho opatrenia, izolácie či osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny alebo osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu, sa posudzuje ako zamestnanec, ktorý je uznaný dočasne za práceneschopného. Zamestnanec, ktorý sa potom vráti do práce po skončení obdobia tejto izolácie osobného a celodenného ošetrovania sa teda posudzuje ako zamestnanec, ktorý sa vráti do práce po skončení dočasnej práceneschopnosti.“

Za člena rodiny sa v tomto prípade pokladá potomok, rodič, starý aj prastarý rodič, súrodenec, manžel, manželka či rodič partnera. 

„Ide o takzvané pandemické ošetrovné, ktoré sa môže poberať počas celého obdobia trvania krízovej situácie za predpokladu, že trvá niektorá zo situácií podmieňujúca nárok na to ošetrovné, napríklad uzatvorením zariadení sociálnych služieb na základe rozhodnutia príslušného orgánu a podobne. Podmienkou nároku na všetky nemocenské dávky v zmysle zákona o sociálnom poistení, teda aj pandemické ošetrovné, je existencia nemocenského poistenia, respektíve priľnutie takzvanej ochrannej lehoty po zániku nemocenského poistenia v čase vzniku dôvodu na poskytnutie pandemického ošetrovného, a to bez ohľadu na druh zamestnania,“ dodal Stuška s tým, že počas takejto OČR je zamestnanec chránený pred skončením pracovného pomeru výpoveďou a po jej skončení sa zamestnanec posudzuje ako po návrate po skončení klasickej PN.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre