V areáli bývalých Východoslovenských tlačiarní v Košiciach vznikne moderná mestská štvrť

KošiceSpravodajstvo

Počíta sa najmä s výstavbou bytov.

Zástavbu v areáli bývalých Východoslovenských tlačiarní v centre Košíc, kde má vyrásť moderná mestská štvrť, určí spolupráca českých a slovenských architektov. Na pozemku s výmerou 30-tisíc štvorcových metrov sa počíta so zástavbou prevažne bytovej funkcie s doplňujúcim podielom komerčných plôch a služieb.

Víťazom architektonickej súťaže sa stalo české štúdio, do podoby dokumentácie pre územie dopracuje návrh v spolupráci s košickými architektmi.

„Víťazný návrh predstavil podľa názoru poroty najucelenejší koncept polyfunkčnej štvrti nadväzujúci na okolitú zástavbu s veľkým dôrazom na živý parter a funkčnosť jednotlivých celkov areálu,“ uviedol člen poroty Ján Horváth.

Foto
Počíta sa so zástavbou prevažne bytovej funkcie (Ilustračná fotografia) / TASR

Nový architektonický návrh je podľa developera v súlade s územným plánom zóny a dbá na kvalitu verejného priestoru, zachovanie priechodnosti územia a doplnenie prevažujúcej funkcie bývania o vhodný mix obchodov, služieb a občianskej vybavenosti.

„Tie budú situované v živom parteri pozdĺž Watsonovej ulice a na priestranstve smerom k Festivalovému námestiu,“ dodal Horváth.

Mesto Košice a investor vlani v novembri podpísali memorandum, developer sa v ňom dohodol na zrealizovaní vyvolaných investícií. Týkajú sa najmä výstavby nových ciest a rekonštrukcie súčasných križovatiek. S výstavbou bytov, obchodných či administratívnych priestorov by sa v rámci plánovaného polyfunkčného komplexu malo začať v roku 2023. Developer koncom minulého roka odhadoval svoju investíciu v uvedenej lokalite zhruba na 70 miliónov eur.

 

Zdroj: TASR

Komentáre