V areáli košického krematória vznikol prírodný cintorín Les spomienok

KošiceSpravodajstvo

Jeho kapacita je takmer 500 hrobových miest.

V areáli krematória v Košiciach bol dnes otvorený Les spomienok. Po Zvolene ide o druhý prírodný cintorín na Slovensku. Práce na Lese spomienok začali tento rok, pričom zahrňovali úpravu terénu, spevnenie peších cestičiek, osadenie mobiliáru a obradného kameňa. Riaditeľka Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Marta Popríková spresnila, že zamestnanci tam odpracovali 320 hodín, pričom projekt bol vyčíslený na takmer 32-tisíc eur:

„Celkovo má toto územie rozlohu 400 m2 a môže na ňom týmto spôsobom vzniknúť až 476 hrobových miest. Vytvorili sme unikátne miesto, ktoré poskytuje možnosť vytvoriť jedinečnú rozlúčku. Verím, že tu vznikne naozaj dôstojné miesto odpočinku.“

Metropola východu sa tak pripojila k ďalším mestám, ktoré majú svoj prírodný cintorín, konkrétne ku Zvolenu, Prahe či Brnu. Na tomto projekte pracuje nielen SMsZ, ale aj občianske združenie Živena.

„Práve v tomto dušičkovom období sme sa rozhodli, že je vhodný čas na otvorenie Lesa spomienok. Čoraz viac ľudí hľadá alternatívu k tradičnému pochovávaniu alebo chladným obradným sieňam, ktoré berie ohľad aj na úctu k prírode. Les spomienok odráža spojenie prírodného a kultúrneho priestoru a umožňuje s úctou spomínať na našich blízkych. Zároveň tým dbáme aj na prírodu, čo je veľmi dôležité v tomto čase, keď sa musíme vyrovnať s klimatickými zmenami,“ reagoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Foto
Pochovávať v Lese spomienok sa bude v okolí stromov alebo pod ich korunami / TASR

Viceprimátor Marcel Gibóda skonštatoval, že tento netradičný spôsob pochovávania má u Košičanov pozitívne ohlasy:

„Som rád, že pri našej snahe byť Zeleným mestom sa môžeme oprieť aj o to, ako sa dlhodobo budeme úctivo správať k životnému prostrediu. Mnohí Košičania už teraz vítajú, že nebudeme musieť vyklčovať tento pekný les, ale takýmto šetrným pochovávaním poskytneme obyvateľom priestor, aby si uctili svojich blízkych a prírodu. Budem rád, ak aj tento projekt pomôže k ochrane životného prostredia a dlhodobej udržateľnosti života v našom meste.“

Pochovávať v Lese spomienok sa bude v okolí stromov alebo pod ich korunami. V okolí jedného stromu vznikne maximálne 10 hrobových miest. Pochovávanie bude možné od marca do konca novembra. V zimných mesiacoch sa kvôli zachovaniu dobrého zdravia stromov nebude pochovávať.

Navštíviť Les spomienok bude však možné celý rok. Hrobové miesta sa v teréne viditeľne neoznačujú, avšak ich pripomínajú kovové tabuľky, ktoré sú osadené na stromy pomocou pružín. Monika Suchanská z OZ Živena vysvetlila, že pozostalí budú vďaka tomu vedieť, kde je pochovaný ich blízky:

„Do Lesa spomienok nie je možné umiestňovať umelé kvety, kahance a ďalšie klasické hrobové ozdoby. V čase uloženia urny alebo vsypu popola tam však môžu byť len prírodné kvety bez stúh alebo ozdôb, ktoré sa potom do 14 dní odstránia. Po obrade už nie je povolené prinášať na miesto ďalšie kvety a dekorácie. Sviečky výlučne zo včelieho vosku sa môžu zapaľovať len v prehĺbenine centrálneho kameňa, musia byť z včelieho vosku.“

Komentáre