V Bardejove odštartovali Fašiangy originálnou výstavou Jonsyho Gálla

VýchodKultúra

Autor chce obdobie radosti a veselosti preniesť aj do umenia, a to vďaka pestrofarebným obrazom, ktoré si môžete pozrieť do konca januára.

Foto
Talentovaný košický výtvarník Jonsy Gáll v Bardejove prezentuje tridsať obrazov

Oddelenie kultúry mesta Bardejov otvorilo nový rok originálnou výstavou. Vo výstavných priestoroch na Radničnom námestí nájdete tri desiatky obrazov, ktoré spája názov Fašiangy. 

„U nás je to väčšinou tak, že autor je vyhľadaný a oslovený, žánre, ktoré sa tu vystavovali neboli iba obrazy, ale aj sochy, aj abstraktné umenie. Dosť často tu mávame aj výstavy forografií,“ hovorí vedúci oddelenia kultúry Martin Choma, ktorý v závere týždňa otváral prvú výstavu v roku 2018.

Program na celý rok pozostáva z 12 výstav, každý prvý štvrtok v mesiaci o štvrtej popoludní tu otvoria novú výstavu, a to nielen domácich umelcov.

„Sme veľmi radi, že aj dnes tu máme autora, ktorý má znovu zaujímavý štýl poňatia. Výstava určite osloví aj našich Bardejovčanov, na otvorení bolo veľmi veľa ľudí. Vystavovateľom je mladý Košičan Ján Jonsy Gáll a takéto výstavy sú pre nás, povedal by som, spestrením. Pretože výstava nie je iba o klasických žánroch, ale aj takéto pestré palety farieb, ktoré dnes vidíme na výstave, sú veľmi vzácne“ doplnil Choma. 

Galéria k článku

Otvorenie sprevádzali tri tanečné čísla z  Bardejova AF Community, cestu do galérie si našlo množstvo ľudí, a to, ako sme zistili, nielen z Bardejova. Autor otváral desiatu samostatnú výstavu. 

„Fašiangy sú obdobím, kedy ľudia hodovali, veselili sa, tak by som aj ja chcel, aby trošku aj to moje umenie prinieslo ľuďom do života také Fašiangy, aby chodili na výstavy a tešili sa,“ spomenul v príhovore výtvarník Jonsy Gáll.  

Celkovo je výstava rozdelené do troch miestností, v prvej časti autor prezentuje vlastný a originálny pohľad na krajinu, v druhej dominuje obraz Fašiangy, podľa ktorého nesie názov aj samotná výstava. V poslednej tretej časti prevláda obľúbená autorova červená farba.

Som veľmi vďačný, že ma oslovili a že môžem vystavovať v tomto krásnom priestore, som milo prekvapený a ďakujem mestu Bardejov. Vidieť tu môžete prierez mojej tvorby od roku 2011, je to tridsať obrazov a verím, že sa budú páčiť.“ 

Galéria k článku

Zaujímavý bude celý rok 2018

Výstava prilákala mnohých a rozhodne nebola posledná. Čo ešte chystá výtvarník Jonsy Gáll a nakoľko umelecký bude jeho rok 2018? 

„Okrem tejto výstavy, ktorou začínam rok 2018, chystám aj ďalšiu, v marci v Smižanoch, potom následne sa presúvam do Spišskej Novej Vsi a koncom roka budem vystavovať aj v Košiciach vo Výmenníku Štítová. Okrem toho som dostal aj niekoľko pozvaní na plenéry a sympózia, takže sa teším na tento umelecký rok. Zároveň však verím, že mi ešte niečo príde do cesty, som otvorený spolupráci,“ vysvetlil autor.  

Jonsy Gáll je úspešným košickým autorom, ktorý má za sebou desiatky spoločných výstav a plenérov. Okrem maľovania sa primárne venuje deťom, ktoré učí na základnej škole. 

„Ďakujem všetkým, ktorí mi dávajú možnosť byť dopoludnia zamazaný od kriedy a popoludní od farieb,“ uzavrel Gáll. 

Výstavu s názvom Fašiangy si v Bardejove môžete pozrieť do konca januára. 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre