Centrum Košíc roztancovala karička s viac ako 900 účastníkmi

KošiceKultúra

Vytvorilo sa sedemdesiat roztočených kruhov.

Vo štvrtok sa na Hlavnej ulici v Košiciach uskutočnilo slovenské kruhové tancovanie karičky, ktorá je unikátom v strednej Európe. Zatancovalo ju viac ako 900 účastníkov, a to vo veku od 3 do 83 rokov. Nácvik trval niekoľko mesiacov a tanečníci prišli z celého Slovenska.

Slovenskú karičku zatancovali aj súbory z Rumunska, Bosny a Hercegoviny a Macedónska. V poradí 42. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest tak slávnostne otvorilo sedemdesiat roztočených kruhov. Tanečníci sa pokúsili aj o 9.  slovenský rekod s najväčším počtom ľudí tancujúcich karičku pospiatky.

Cassovia Folkfest potrvá až do nedele (23.6.) a tento rok sa koná v Košiciach, Skároši a v Šaci. Ide o jediné medzinárodné foklórne podujatie, ktoré organizuje Dom ľudového tanca v Košiciach. Súčasoťu festivalu je aj jarmok remesiel, interaktívna prehliadka ľudových nástrojov, tvorba ľudových účesov, výstavy.

Karička pod názvom Tancujúce mesto 2013 sa prvýkrát zorganizovala v rámci projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Následne pokračovala aj v rokoch 2014 Obrovskou Karičkou, 2015 Karičkou – tancom priateľov, v 2016 ako Veselá karička s bráničkami, 2017 Jubilejná Karička, 2018 Karička slnovratu, 2019 Zemplínska karička, v roku 2022 ako Radostná Karička Parchovianska. Za obdobie deviatich rokov ju tak v centre Košíc odtancovalo takmer 8000 ľudí.

Komentáre