V centre Prešova opäť ožije najsilnejší kresťanský príbeh

PrešovZaujímavosti

Každoročne sa ho zúčastňujú tisícky ľudí.

K veľkonočným sviatkom a najmä k Veľkému piatku neodmysliteľne patrí krížová cesta, počas ktorej si veriaci pripomínajú umučenie a smrť Ježiša Krista. V metropole Šariša má však jedinečnú podobu s dlhoročnou tradíciou. Vedúci programového oddelenia Parku kultúry a oddychu (PKO) v Prešove Vladimír Tomek pre Košice Online uviedol, že v centre mesta opäť ožije najsilnejší kresťanský príbeh:

Živá krížová cesta sa začne na Veľký piatok 29. marca o 10.00 hod. na pešej zóne pred budovou Mestského úradu v Prešove a bude pokračovať cez Hlavnú ulicu a po ulici Hurbanistov až do Záhrady umenia. Doprava bude pozastavená len na nevyhnutne potrebný čas, počas prechodu sprievodu cez priechod pre chodcov z Hlavnej ulice na Svätoplukovu ulicu.“

Foto
Živá krížová cesta sa skončí v Záhrade umenia / TASR

Živá krížová cesta sa v uliciach Prešova organizuje od roku 2009. Tomek skonštatoval, že každoročne sa jej zúčastňujú tisícky ľudí:

S myšlienkou organizovania Živej krížovej cesty prišiel farár Peter Gombita. Pôvodne bola pripravovaná a realizovaná iba v Nižnej Šebastovej, no neskôr sa toto podujatie presunulo do centra Prešova, kde ho organizujeme dodnes. Živá krížová cesta je príležitosťou na spoločné veľkopiatkové stíšenie sa, zamyslenie a duchovné prežitie Kristovho utrpenia. Na príprave a realizácii podujatia sa podieľajú dobrovoľníci z farnosti Prešov – Nižná Šebastová, nezisková organizácia Oáza – nádej pre nový život, PKO a mesto Prešov.“

V hlavnej úlohe Ježiša Krista sa opäť predstaví Ján Jendrichovský. Ďalšie postavy krížovej cesty stvárnia okrem iných aj herci Divadla Jonáša Záborského.

Komentáre