V centre Prešova pribudla novinka v podobe verejného klavíra

PrešovSpravodajstvo

Pri nádvorí budovy Parku kultúry a oddychu pribudol verejný klavír. Je umiestnený v podchode pred vstupom na nádvorie Čierneho orla, budovy Parku kultúry a oddychu. Okoloidúci si môžu na piane zahrať alebo sa pri ňom na chvíľu zastaviť a vypočuť si tóny hudby v podaní niekoho iného.

Foto
V centre Prešova pribudla zaujímavá novinka v podobe verejného klavíra, ktorý je umiestnený v podchode pred vstupom na nádvorie Čierneho orla / Mesto Prešov

„V centre Prešova pribudla novinka v podobe verejného klavíra. Je umiestnený v podchode pred vstupom na nádvorie Čierneho orla, budovy Parku kultúry a oddychu (PKO). Okoloidúci si môžu na piane zahrať alebo sa pri ňom na chvíľu zastaviť a vypočuť si tóny hudby v podaní niekoho iného. PKO v Prešove chce aj takýmto spôsobom podporiť rozvoj kultúry v meste," informovala výkonná asistentka riaditeľky PKO Patrícia Nagyová.

„Piano je síce staršie a vyžaduje si citlivý prístup, avšak zahrať si na ňom môžu amatérski hudobníci aj profesionáli. Cieľom tejto kultúrno-osvetovej iniciatívy je prispieť k rozvoju kultúry v Prešove a tiež priniesť kultúrne trendy, ktoré sú bežnou súčasťou moderných miest," povedala Nagyová. Verejný klavír bude voľne prístupný do 15. novembra, avšak jeho zotrvanie v exteriéri bude závisieť od počasia, ako aj od prístupu verejnosti.

„Týmto spôsobom chceme postupne učiť obyvateľov mesta vážiť si nechránené objekty, ktoré sa stávajú priamou súčasťou našich ulíc. Okoloidúcim i pianistom týmto dávame dôveru v kultúrne správanie sa voči hudobnému nástroju a jeho okoliu. Dúfame, že nás občania za prípravu a realizáciu tohto konceptu odmenia svojím ohľaduplným správaním. Získať totiž povolenia i samotný nástroj nebolo vôbec jednoduché. V tejto súvislosti ďakujeme najmä mestu Prešov a Krajskému pamiatkovému úradu v Prešove za pomoc a spoluprácu pri realizácii tohto projektu a tiež za ústretovosť majiteľov susedných budov," dodala Nagyová.

Zdroj: TASR

Komentáre