V Česku sa miešajú rizikové mutácie koronavírusu. Zachytili indickú aj kombinácie nigérijskej či floridskej mutácie

EurópaKoronavírus

Pražskí hygienici potvrdili indickú mutáciu u človeka z Indie, potvrdený je i prípad tohto variantu v Hradci Králové. Evidujú aj kombináciu nigérijského a britského a tiež britského a floridského variantu koronavírusu.

Foto
V Česku sa očkuje rýchlo, napriek tomu do krajiny prenikajú nové mutácie koronavírusu / Flickr/Archive

„V Česku je i kombinácia nigérijskej či floridskej mutácie. Už skôr hygienici v Prahe potvrdili indickú mutáciu u človeka z Indie a potvrdený je i prípad tohto variantu v Hradci Králové. Česko je štvrtou najrýchlejšou krajinou v Európe, čo sa týka pomeru vyočkovaných dávok vakcín proti koronavírusu," informoval v piatok (30.4.) český minister zdravotníctva Petr Arenberger.

„Čo sa týka pomeru vyočkovaných dávok k tomu, čo nám EÚ dodáva, tak sme veľmi rýchli. Sme na štvrtom mieste s 91 percentami, za čo vďačíme najmä dobrej organizácii. Najrýchlejšie je na tom Rakúsko, potom Španielsko, my sme na štvrtom mieste. Myslím, že je to naozaj veľký úspech," dodal minister.

V prepočte na obyvateľov má Česká republika podľa údajov organizácie Our World in Data siedmy najnižší počet podaných dávok zo štátov Európskej únie. Na sto obyvateľov pripadá v Česku 28,82 podaných dávok vakcín, na Slovensku je to 28,41 a najhoršie je na tom Bulharsko, kde pripadá 11,56 očkovaní na 100 ľudí.

Vo štvrtok českí zdravotníci podali 72 843 dávok očkovania proti koronavírusu, čo je najviac za deň od začiatku vakcinácie. Minister predpokladá, že v nasledujúcich dňoch budú očkovať až 80-tisíc dávok za deň.

„Celkovo máme dva milióny ľudí, ktorým už ihla prenikla do kože aspoň s jednou očkovacou dávkou. Jeden milión je potom plne naočkovaný," doplnil Arenberger.

Foto
Okrem indického variantu podľa neho českí hygienici evidujú aj kombináciu nigérijského a britského a tiež britského a floridského / Flickr/Archive

V máji by malo do Česka doraziť 2,3 milióna dávok vakcín od spoločností Pfizer-BioNTech, 354-tisíc dávok Moderny, 28-tisíc AstraZenecy a 170-tisíc vakcín Janssen.

Minister upozornil aj na mutácie koronavírusu. Okrem indického variantu podľa neho českí hygienici evidujú aj kombináciu nigérijského a britského a tiež britského a floridského.

„Máme ďalšieho cestujúceho z Indie, ktorý sa k nám ešte dostal a je pozitívny a zrejme má opäť indickú mutáciu. Z Marseille si k nám cestujúca doviezla kombináciu nigérijskej a britskej mutácie, a máme ďalšiu lahôdku, čo je kombinácia britskej a floridskej mutácie. To sú veci, ktoré treba sledovať," priblížil.

Už skôr hygienici v Prahe potvrdili indickú mutáciu u človeka z Indie a potvrdený je i prípad tohto variantu v Hradci Králové. Dosiaľ pritom nie je jasné, či je indická mutácia infekčnejšia alebo odolnejšia voči vakcínam.

Od pondelka 3. mája budú môcť v Česku otvoriť kaderníctva, pedikúry a kozmetické salóny. Návšteva služieb bude podmienená negatívnym testom na COVID-19, prípadne ukončeným očkovaním alebo dokladom o prekonaní ochorenia počas posledných maximálne 90 dní.

Zdroj: SITA

Komentáre