Koncert Fantázia pre husle bude inšpirovaný dielami neskorého romantizmu.
Tri fascinujúce diela majstrov neskorého romantizmu zaznejú vo štvrtok (30.1.) v Štátnej filharmónii Košice (ŠFK) pod taktovou Eugena Tzigana. Návštevníci si vypočujú Fibichovu Selanku pre orchester V podvečer, Sukovu Fantáziu pre husle a orchester g mol a Schmidtovu Symfóniu č. 4 C dur. Sólovo vystúpi Josef Špaček, ktorý si virtuozitou podmaňuje divákov celého sveta. Koncert Fantázia pre husle sa začne vo štvrtok 30. januára o 19.00 hod. v Dome umenia.
Eugene Tzigane, ktorý s košickými filharmonikmi uvedie hneď tri fascinujúce romantické diela s motívmi lásky, straty a krásy, sa narodil v Japonsku a vyrastal na oboch stranách Tichého oceánu. V súčasnosti žije v Európe. Od útleho veku bol obklopený jeho prvou hudobnou láskou – jazzom, ale aj klasickou hudbou či ľudovým umením a tancami východnej Európy. V súčasnosti je šéfdirigentom a umeleckým riaditeľom Kuopijského symfonického orchestra vo Fínsku.
Pri výbere sólistu ŠFK stavila na virtuózneho interpreta Josefa Špačeka. Štúdiá ho zaviedli na Curtis Institute of Music vo Filadelfii i do New Yorku na Julliard School. Deväť sezón pôsobil ako najmladší koncertný majster Českej filharmónie, od roku 2016 je jej rezidenčným umelcom. V aktuálnej sezóne bude hosťovať u Bernských symfonikov, s Drážďanským symfonickým orchestrom či so Sinfoniou Varsoviou.
„Selanka pre orchester V podvečer od Zdeňka Fibicha a Symfónia č. 4 C dur od Franza Schmidta sú obe veľmi osobnými dielami. Fibich zobrazuje idylické večery, ktoré trávil so svojou libretistkou a milenkou Anežkou Schulzovou a jej rodinou, zatiaľ čo Schmidtova symfónia je rekviem za skladateľovu dcéru, ktorá nečakane zomrela pri pôrode. Pôvabné dielo Josefa Suka má dostatok drámy a emócií na to, aby bolo symfonickou básňou a virtuózny husľový part z neho robí takmer koncert. Fantázia balansuje na tenkej hranici medzi týmito dvoma svetmi, pričom sa nikdy úplne neprikloní ani k jednému z nich,“ povedal o pozadí diel Tzigane.
Medzi skladbami Fibicha a Schmidta zaznie Sukova Fantázia pre husle a orchester g mol. Skladateľ sa pri jej písaní inšpiroval tvorbou Antonína Dvořáka a prvkami českej ľudovej hudby.