V historickom centre Košíc by nemali byť umiestňované kontajneroviská na komunálny odpad

KošiceSpravodajstvo

Začalo sa s ich likvidovaním.

Kontajnery na komunálny odpad a triedený zber po vyprázdnení spoločnosťou KOSIT ostávajú voľne ponechané v historickom centre v metropole východu. Porušuje sa tak VZN o odpadoch, z ktorého vyplýva, ako a kde majú byť smetné nádoby uložené. Od októbra minulého roka sú platné zmeny a doplnky územného plánu mesta Košice, na základe ktorých by v Mestskej pamiatkovej rezervácii nemali byť umiestňované kontajneroviská na komunálny odpad. 

Starosta Starého Mesta Igor Petrovčik pre Rádio Košice uviedol, že to eviduje niekoľko rokov:

„Tento problém vznikol nedôslednosťou kompetentných pracovníkov z mesta, ktorí to majú kontrolovať a ktorí zastupujú mesto ako zmluvného partnera pri spoločnosti KOSIT, a samozrejme, aj samotní pracovníci firmy KOSIT, ktorí, rozumiem tomu, že asi aj takto si potrebujú zľahčovať svoju prácu, že ich to zdržuje niekde zvoniť a zatláčať kontajnery do podchodov a uličiek. Bohužiaľ, už nám tieto kontajnery, aj mne osobne ako starostovi, určite prekážajú a špatia tento verejný priestor,“ povedal Petrovčik s tým, že začali s likvidovaním kontajnerov z Pamiatkovej zóny:

„Verím, že v krátkom čase doriešime všetky ostatné lokality. Začali sme Vodnou ulicou, budeme pokračovať s Mäsiarskou, Kováčskou. Celá zóna vymedzená v rámci pamiatkového centra má byť vyčistená od týchto kontajnerov. Majú byť na presne určených miestach, lokalitách, väčšinou dvoroch a podchodoch, pod zámkom a nemajú čo špatiť verejný priestor. To vám potvrdí aj zástupca Pamiatkového úradu.“

Foto
Kontajnery ostávajú voľne ponechané v historickom centre Košíc / RÁDIO KOŠICE

Krajský pamiatkový úrad nám okrem toho vysvetlil, že koncepčné otázky riešenia verejných priestorov rieši v spolupráci s Útvarom hlavného architekta mesta Košice:

„Začiatkom 90. rokov 20. storočia košická mestská časť Staré Mesto trvala pri každej rekonštrukcii bytových alebo nebytových priestorov na tom, že uskladnenie odpadkov mal vlastník alebo spoluvlastníci nehnuteľností zabezpečiť na vlastnom pozemku. V druhej polovici 90. rokov, kedy viacero právomocí mestských častí prevzalo mesto Košice, po ukončení rekonštrukcie Hlavnej, Mlynskej, Alžbetinej, Kováčskej a Mäsiarskej ulice mesto Košice už netrvalo na takejto požiadavke, pretože sa tu objavila krátkodobá snaha o zber a odvoz odpadu z historického jadra s použitím špeciálnych vriec, ktorá sa však neujala.“

K tomuto stavu sa v ostatných rokoch pripájajú povinnosti v súvislosti so separovaním odpadu, ktoré podľa pamiatkarov nie je reálne riešiť na stiesnených verejných priestranstvách historického jadra, a preto je nevyhnutné, aby samospráva v rámci svojej kompetencie usmernila tieto akcie a ponúkla verejnosti vhodné technické riešenia, ktorých dodržiavanie bude môcť aj vymáhať. Krajský pamiatkový úrad dodal, že zabratie verejného priestranstva je vo vyspelých štátoch časovo a priestorovo vymedzené, ale zároveň kontrolované poriadkovými zložkami.

Galéria k článku

V Košiciach podľa Petrovčika absentuje kontrola mestskou políciou:

„Nedôsledne sa venuje problémom a nekontroluje tieto lokality, a práve preto som sa ako starosta z úrovne mestskej časti rozhodol, že sa začnem tejto téme venovať, keďže som videl, že nikoho to netrápi a mňa osobne tento neporiadok v historickom centre trápi.“

Za rozmiestnenie kontajnerových stanovísk v historickom centre podľa hovorcu mesta Košice Dušana Tokarčíka nezodpovedá mesto alebo spoločnosť KOSIT, ale priamo mestská časť Staré Mesto:

Vedenie mestskej časti Staré Mesto požiadalo mesto Košice, aby dalo spoločnosti KOSIT pokyn na odstránenie štyroch kontajnerov. To sa už aj stalo. Keďže obyvatelia Vodnej ulice odmietli, aby sa kontajnery presunuli do ich dvorov, v súčasnosti prešli na vrecový zber odpadu. Ak príde zo strany mestskej časti požiadavka na iné riešenie zberu a odvozu odpadu v tejto lokalite, budeme sa ňou zaoberať.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre