V Izraeli sú stovky slovenských pútnikov

SvetSpravodajstvo

Cestovné kancelárie pokračujú v organizovaní zájazdov.

Konflikt medzi izraelskou armádou a hnutím Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, trvá niekoľko dní. Nepokoje si na oboch stranách doposiaľ vyžiadali tisícky obetí a zranených. V Izraeli sa momentálne nachádzajú stovky Slovákov. Niektorí tam pracujú či študujú, iní absolvujú púť. Klienti slovenských cestovných kancelárií sú však v oblastiach, v ktorých aktuálne nehrozí priame nebezpečenstvo. Slovenská asociácia cestovných kancelárií vyzvala turistov, aby venovali maximálnu pozornosť vývoju situácie, rešpektovali pokyny svojich delegátov a sprievodcov a tiež bezpečnostných zložiek a armády.

Riaditeľ cestovnej kancelárie Awertour Vladimír Maštrla pre Rádio Košice uviedol, že v Izraeli majú 150 klientov, pričom ďalších 300 ľudí malo vycestovať tento týždeň, ale ich zájazdy napokon zrušili. Maštrla tvrdí, že situácia na kresťanských pútnických miestach je pokojná:

Všetky miesta podľa nášho programu sú navštíviteľné, pretože sa nachádzajú na palestínskych územiach a zmiešaných územiach, kde žijú spolu Palestínčania, Žida a Arabi. Je rizikom cestovať do čisto židovských miest, pretože snahou Hamasu je likvidovať Židov a nie svojich Palestínčanov a Arabov. Dôležité je to, že Palestína nechce vojnu s Izraelom tak, ako to bolo v rokoch 2000 až 2004. Je to konflikt medzi Izraelom a Hamasom. Pútnické zájazdy do Izraela robíme už 32 rokov a zažili sme aj horšie situácie, kedy sa bojovalo po celom území Izraela. Všetko trvá len určitý čas a potom je dlho pokoj. Takto sa situácia opakuje pravidelne v určitých časových intervaloch.“

Foto
Nepokoje si na oboch stranách doposiaľ vyžiadali tisícky obetí a zranených / TASR

Aktuálnu situáciu vo Svätej zemi nám priblížil sprievodca Ján Majerník:

„Konflikt sa obmedzil viac-menej na územie Gazy, teda usadlostí, ktoré sú 15 kilometrov od Gazy. Tá je obkľúčená vojskom. Izraeliti robili aj nálety na Gazu, isteže aj tam je veľa mŕtvych. Ja už ten scenár trošku poznám. Čo je nové, je, že toľko je mŕtvych a že izraelská rozviedka totálne zlyhala. Nezažil som vojnu v Jomkipur, ešte som nebol pred 50 rokmi vo Svätej zemi, ale scenáre, keď z Gazy strieľali, keď Gazu bombardovali, tie už tak stereotypne poznám. Zatiaľ vyčkávame. Niekoľko dní je rozruch, možno aj nepokoje, ľudia majú strach, samozrejme, pre svoju bezpečnosť, ale nie je tá bezpečnosť tak ohrozená, aby sa nedalo putovať, fungovať vo Svätej zemi. Videli by ste autá, otvorené obchody, život funguje takmer normálne. My máme lietadlo vo štvrtok (12.10.), dúfam, že všetko bude v poriadku a Austrian obnoví lety.“

Gaza je situovaná pri južnej hranici Izraela s Egyptom. Cestovné kancelárie predpokladajú, že situácia sa v najbližších dňoch upokojí. Slovensko dnes vyslalo vládny špeciál na repatriáciu občanov z Tel Avivu s kapacitou 89 cestujúcich. Hovorca rezortu diplomacie Matúš Dávid spresnil, že popoludní pristál v Bratislave, pričom viacerí pasažieri hovorili o úľave a vďačnosti a neodporúčajú tam cestovať:

„Pripomíname, že rezort diplomacie naďalej odporúča veľmi dôkladne zvážiť potrebu cestovania do Izraela. V súčasnosti to rozhodne nie je vhodná destinácia na púť, turistiku či dovolenku. V tomto kontexte považujeme za obzvlášť nezodpovedné konanie niektorých cestovných kancelárií, ktoré podľa dostupných informácií naďalej plánujú realizovať zájazdy do krajiny. Žiaľ, štátne orgány im to nemôžu zakázať. Chceme však dôrazne apelovať na zodpovednosť a zdravý rozum.“

Letecká doprava je obmedzená, dnes bola zrušená približne polovica z plánovaných odletov, iné meškajú. Slováci, ktorí sú bližšie k hranici Jordánska, môžu využiť služby letiska v Ammáne.

Komentáre