V Janíku sa už nenachádza žiadna živá ošípaná

VýchodSpravodajstvo

Chovatelia v desaťkilometrovom pásme dohľadu by mali zorganizovať zabíjačky.

V domácich chovoch v obci Janík v okrese Košice-okolie sa dnes zrealizovala preventívna likvidácia približne tridsiatich ošípaných. Dôvodom je snaha o zabránenie šíreniu afrického moru ošípaných (AMO). Ako uviedol inšpektor oddelenia zdravia zvierat Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-okolie Vladimír Gajdoš, v Janíku by sa už nemala nachádzať ani jedna živá ošípaná:

„Museli sme pristúpiť k depopulácii ošípaných v chovoch. Všetko sú drobnochovatelia, farmy, našťastie, v okolí trojkilometrového pásma nemáme.“

Na mieste bola aj kafiléria, ktorá zabezpečila neškodné odstránenie kadáverov. V tomto ochrannom pásme od ohniska nákazy sa už nebude realizovať ďalšia likvidácia. Situácia sa bude aj naďalej monitorovať v desaťkilometrovom pásme dohľadu.

Foto
Likvidácia ošípaných v Janíku / TASR

Gajdoš odporučil chovateľom domáce zabíjačky s tým, že sú povinní ich nahlásiť, pričom ide o preventívne opatrenie. Janík sa nachádza približne dva kilometre od maďarských hraníc, kde sa dlhodobo objavujú pozitívne prípady AMO u diviakov. Samotná oblasť na Slovensku je zaradená do infikovanej oblasti pre výskyt AMO u diviakov.

„Aj tu obyvatelia hovorili, hubári a poľovníci, že našli uhynuté diviaky, ale nikto nás o tom neinformoval. Bolo by dobré, keby ľudia nechodili do lesa a v prípade, že majú vedomosť o nejakom diviakovi, nech to netaja a dajú nám včas vedieť,“ skonštatoval Gajdoš.

Zatiaľ nie je možné potvrdiť hlavný zdroj nákazy v obci. Poľovníci by mali zvážiť, či chcú chovať ošípané, alebo loviť. Osoby, ktoré sa zúčastňujú na love alebo manipulácii s diviakmi, nesmú prísť do kontaktu s ošípanými v chove skôr ako o 48 hodín.

Starosta obce Janík Július Begala potvrdil, že niekoľko chovateľov v uplynulých dňoch zorganizovalo domácu zabíjačku. Tie vzorky mäsa, u ktorých sa nepotvrdí AMO, budú môcť použiť.

„Nálady sú strašné. Postihne to každého, kto chová ošípané. Je to pre nich škoda – z toho žijú. Nie je to maličkosť. Každý, kto chová, sa prihlásil, dúfame, že nič nezatajili. Je to aj v ich záujme, pretože tie chovy budú pravdepodobne obnovovať,“ uzavrel Begala.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre