V katolíckych kostoloch na Srí Lanke sa uskutočnili prvé bohoslužby od útokov

SvetSpravodajstvo

Krajina je opäť bezpečnou destináciou.

Katolícki kňazi na Srí Lanke včera (12.5.) odslúžili prvé omše po teroristických útokoch, ku ktorým došlo na Veľkonočnú nedeľu. Séria samovražedných bombových útokov si vyžiadala viac ako 250 mŕtvych. Bohoslužby sa uskutočnili za prísnych bezpečnostných podmienok a kostoly strážili vojaci a polícia. Zároveň boli hliadkované aj cesty, ktoré viedli do chrámov. Veriaci sa museli legitimizovať občianskym preukazom a pred vstupom do kostolov prejsť osobnou kontrolou. Úrady zakázali aj parkovanie pred kostolmi.

Foto
Prvé bohoslužby po útokoch / Twitter

Nedeľné bohoslužby boli dočasne zrušené kvôli obavám z ďalších útokov. Veriaci mali možnosť vypočuť si omšu prostredníctvom televízneho prenosu z domu arcibiskupa Malcolma Randžitha. Cirkevné školy by sa mali opäť otvoriť už zajtra (13.5.), a to v prípade, ak ich vedenie bude spokojné s bezpečnostnými opatreniami.

Ako vyhlásil srílansky prezident Maithripala Sirisena, 99 percent podozrivých je už v rukách polície a ich nálože boli skonfiškované. Prezident ubezpečil turistov, že Srí Lanka je opäť bezpečnou destináciou. Polícia informovala, že útoky zrealizovalo Národné monoteistické spoločenstvo a ďalšia frakcia. Teroristov pravdepodobne viedol kazateľ z východu krajiny, ktorý bol aj jedným z páchateľov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre