V kauze Babiš boli porušené základné práva Ústavu pamäti národa

KošiceSpravodajstvo

Ako Babiš tvrdí, v spisoch Štátnej bezpečnosti je evidovaný neoprávnene a žiadne služby pre ňu nevykonával.

Spor, či je pôvodom slovenský podnikateľ a český exminister financií Andrej Babiš vedený v zložkách Štátnej bezpečnosti (ŠtB) oprávnene, sa vedie už 6 rokov. Ako povedal Pavol Polaček advokát zastupujúci Ústav pamäti národa, to, že Ústavný súd zrušil doterajšie rozhodnutia, túto verejnoprávnu inštitúciu zbavuje všetkých súdnych sporov so spolupracovníkmi Štátnej bezpečnosti.

„Ústavný súd stanovil veľmi jasné limity pre svedecké výpovede bývalých príslušníkov štátnej bezpečnosti. Povedal, že osoby, ktoré spolupracovali s komunistickým režimom sú a priori nedôveryhodnými svedkami a sudca sa s ich svedeckými výpoveďami musí vysporiadať. Keď sa táto kauza vráti na krajský súd, krajský súd bude povinný žalobu zamietnuť,“ objasnil Polaček.

Foto
Predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák a právny zástupca Ústavu pamäti národa Pavol Poláček si dnes vypočuli verdikt Ústavného súdu / TASR

Keďže Ústav pamäti národa zväzky len archivuje, Babiš ho podľa verdiktu nemôže žalovať. V tejto veci ale môže napadnúť inú inštitúciu. Podľa advokáta  by to malo byť ministerstvo vnútra. Práve to dodatočne odkleplo  nezákonné zbavenie mlčanlivosti kľúčových svedkov – troch bývalých príslušníkov ŠtB.

„Ústav pamäti národa oceňuje snahu zápasiť o pravdu a spravodlivosť, takisto nemáme právo hovoriť o tom, kto je oprávnene alebo neoprávnene evidovaný. Máme ale fakty a dôkazy, ktoré vytvorili títo príslušníci štátnej bezpečnosti,“ informoval Ondrej Krajňák z Ústavu pamäti národa.

Ako odznelo počas vyhlásenia rozhodnutia druhého senátu Ústavného súdu, ten nerozhodol, či bol líder českého hnutia ANO Andrej Babiš oprávnene vedený v spisoch ŠtB alebo nie. „Zákon totiž neurčuje čo si myslieť, ale ponúka slobodu názoru.“

Ako Babiš tvrdí, v spisoch ŠtB je evidovaný neoprávnene a žiadne služby pre ňu nevykonával. Diskusia o jeho spolupráci s tajnou komunistickou službou sa ale opäť otvára, týždeň pred parlamentnými voľbami v Česku. Podľa prieskumov je najvážnejším ašpirantom na budúceho premiéra Českej republiky.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre