V kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov sa opäť čítajú správy medzi Kočnerom a Zsuzsovou

SlovenskoSpravodajstvo

Dostavil sa aj znalec z odvetvia kriminalistickej informatiky Dušan Mikulaj.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku dnes pokračuje proces v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v prípade prípravy likvidácie súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Na dnešné pojednávanie sa dostavil aj znalec z odvetvia kriminalistickej informatiky Dušan Mikulaj. Oboznamujú sa správy z komunikačných aplikácií medzi obžalovanými Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou, ktorí napríklad Lipšica označovali ako Gambino.

Zsuzsová mala v marci 2018, teda po vražde Kuciaka, napísať Kočnerovi, že Lipšic ho chce zničiť:

„Je ešte vychcanejší, jak som si myslela.“

Dvojica mala komunikovať aj o Šufliarskom, ktorého volali arcidiabol, zákerák či manipulátor, ktorý je nebezpečnejší ako ktokoľvek iný. Kočner v jednej zo správ napísal, že Šufliarsky by ho rád videl v base.

Foto
Kočner si mal objednať viacero vrážd / TASR

ŠTS opätovne rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej, ktorých pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd v máji 2021 vrátil prípad prvostupňovému súdu. V tejto kauze sú zatiaľ právoplatné tri rozhodnutia, a to 25 rokov za mrežami pre Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa a 15-ročný trest odňatia slobody pre Zoltána Andruskóa.

V prípade prípravy likvidácie prokurátorov sú okrem Kočnera a Zsuzsovej obžalovaní aj Dušan Kracina a Darko Dragič. Tomáš Szabó bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného. Kočner si mal v roku 2017 objednať vraždu Žilinku a Lipšica, kvôli ich angažovaniu v kauze Technopol. Zsuzsová o to požiadala Andruskóa, a ten oslovil Szabóa a Marčeka, pričom za vraždu Žilinku mali dostať 70-tisíc eur a za Lipšica 200-tisíc eur. Keďže Szabó a Marček od toho odstúpili, Andruskó zadal objednávku Kracinovi a ten Dragičovi, ktorý na tom podľa obžaloby spolupracoval s odsúdeným členom sereďskej drogovej skupiny Iliom Weissom.

Kočner si mal v roku 2018 objednať u Zsuzsovej vraždu Šufliarskeho, za ktorú mal zaplatiť 100-tisíc eur. Zdôvodnil to tým, že prokurátor sa mu údajne otočil chrbtom a nechcel s ním spolupracovať na jeho trestných kauzách. Zsuzsová opäť v tejto veci oslovila Andruskóa, a ten Szabóa a Marčeka, ktorí ho mali zabiť nástražným výbušným systémom alebo zastreliť.

 

Zdroj: TASR/SITA

 

Komentáre