V kauze vraždy Floyda sa bude pojednávať až v marci budúceho roka

SvetSpravodajstvo

Dôvodom je utíšenie mediálneho tlaku pred prezidentskými voľbami.

Sudca v americkom meste Minneapolis Peter Cahill stanovil dátum súdneho procesu so štyrmi bývalými policajtmi, ktorí čelia obvineniu zo zabitia Afroameričana Georgea Floyda, na 8. marca 2021. Zároveň zdôraznil, že nechce, aby sa táto kauza, ktorá vyvolala protesty nielen v USA, ale aj v zahraničí, stala mediálnym cirkusom pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami.

Cahill vyzval obvinených, ich rodinných príslušníkov, právnych zástupcov, políciu a štátnych predstaviteľov, aby nepodávali pre médiá nijaké vyhlásenia o vine či nevine alebo o stave vyšetrovania.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov. Afroameričan ležal spútaný na zemi a 44-ročný policajt Derek Chauvin mu takmer osem minút kľačal na krku, pričom Floyd sa sťažoval, že nemôže dýchať. Napokon prestal rozprávať a v nemocnici bol vyhlásený za mŕtveho.

Chauvin je obvinený z vraždy druhého stupňa. Traja ďalší policajti, Tou Thao, Alexander Kueng a Thomas Lane čelia obvineniu z napomáhania a navádzania k vražde druhého stupňa. Obvinení boli prepustení z polície a hrozí im do 40 rokov za mrežami.

Smrť Floyda vyvolala v Spojených štátoch masové protesty, ktoré vystupňovali do násilností a odštartovali celonárodnú diskusiu o rasizme a policajnom násilí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre