Kočner a Zsuzsová sú v kauze vraždy Kuciaka nevinní. Szabó dostal 25 rokov za mrežami

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 15.15 hod.

Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová prečítala rozsudok v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú v tomto prípade nevinní, pričom ŠTS ich oslobodil spod obžaloby.

Kočner bol odsúdený na peňažný trest vo výške 5000 eur alebo na náhradný trest väzenia päť mesiacov za nedovolené ozbrojovanie. V kauze je vinný Tomáš Szabó. Za spáchanie skutku dostal trest odňatia slobody na 25 rokov. Rozsudok súdu zatiaľ nie je právoplatný. Rodina zavraždených po prečítaní rozsudku opustili pojednávaciu miestnosť.

Sabová verdikt súdu zdôvodnila tým, že nebolo dokázané, že Kočner a Zsuzsová spáchali skutok, za ktorý boli obžalovaní. Szabó je vinný za obzvlášť zločin úkladnej vraždy, prečin porušovania domovej slobody, zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami, a to všetko formou spolupáchateľstva. Vo väznici s maximálnym stupňom stráženia si odpyká 25-ročný trest odňatia slobody.

Zároveň rodine Kuciakovcov má uhradiť majetkovú škodu 1490 eur a nemajetkovú škodu 140-tisíc eur. Rodine Molnára má zaplatiť nemajetkovú škodu vo výške 40-tisíc eur. ŠTS odkázal rodiny zavraždenej dvojice s ich návrhom na náhradu škody voči Kočnerovi a Zsuzsovej na civilný proces.

Sabová v odôvodnení uviedla, že v prípade komunikácie v aplikácii Threema platí doslovný význam textu:

„Nemožno v otázke viny či neviny účelovo vykladať komunikáciu.“

Komunikujúci si podľa jej slov vymieňali emotikony, takže ich komunikácia mala byť obrazná. Vo vzťahu k vražde nie je explicitná, pretože obsahuje len náznaky.

ŠTS zdôraznil, že Zsuzsová si mala podľa Andruskóa objednať vraždu tak, aby sa nenašlo telo. Svedok však nepovedal, že by sa preto hnevala. Rozčúlilo ju vraj len to, že zavraždili aj ďalšiu osob.

Súd tvrdí, že nebolo dokázané, že by Zsuzsová zaplatila za vraždu a vyplatila aj doplatok po medializácii prípadu. Sabová dodala, že oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej spod obžaloby nie je rozhodnutím o ich nevine. Súd podľa nej nemohol podľahnúť tlaku aj z hľadiska medializovaných informácií.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal odvolanie voči rozsudku senátu ŠTS, ktorý oslobodil Kočnera a Zsuzsovú, ale aj vo veci odkázania poškodených v otázke náhrad škody na civilný súd. Sťažnosť podali aj zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic a zástupca poškodenej Kušnírovej Roman Kvasnica. V kauze bude rozhodovať Najvyšší súd.

„Prehrali sme bitku, ale vojnu sme neprehrali. Je to jednoducho jeden z rozsudkov, kde sme neboli v prvom kole úspešní,“ povedal prokurátor ÚŠP s tým, že predložené dôkazy boli dostatočné na odsúdenie.

V prípade, že Najvyšší súd zruší rozsudok, vec sa vráti späť na ŠTS. Prokurátor bude v odvolaní navrhovať, aby sa venovala pozornosť aj ďalším novým dôkazom proti Kočnerovi a Zsuzsovej, ktoré sa majú týkať jedného z mobilných telefónov.

 

Foto
Marian Kočner / TASR

Obžaloba bola podaná za šesť skutkov. Okrem vraždy Kuciaka a Kušnírovej sa týkala aj vraždy Molnára, ktorého mali koncom roka 2016 zlikvidovať Miroslav Marček a Szabó s motívom lúpeže. Ďalšie štyri skutky obžaloby sa týkali nedovoleného ozbrojovania.

ŠTS v apríli tohto roka odsúdil Marčeka, ktorý sa ku skutku priznal, na 23-ročný trest odňatia slobody. Zoltán Andruskó, ktorý neskôr v kauze vystupoval ako svedok, bol odsúdený na 15 rokov za mrežami.

Rodičia Jána a Martiny dúfali, že ŠTS neoslobodí Kočnera a Zsuzsovú. Zlatica Kušnírová verí, že Najvyšší súd zvráti rozhodnutie ŠTS. Podľa jej slov je za vraždou Kočner a finančné skupiny:

„Je to zle, vidno, že spravodlivosť ešte na Slovensku nezačala úradovať. Bojujeme ďalej.“

Otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak je tiež presvedčený o vine Kočnera, ktorý je podľa neho za objednávkou vraždy. Poukázal na to, kde by Szabó prišiel k toľkým peniazom, ktoré za vraždu zaplatil objednávateľ.

Šéf investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk Marek Vagovič je sklamaný z rozhodnutia súdu, ktorému vyčíta právny purizmus. Nerozumie tomu, že nestačila séria nepriamych dôkazov, ani priame výpovede účastníkov vraždy. Dôkazy na odsúdenie boli podľa Vagoviča dostatočné:

„Pri objednávateľoch to takmer vždy stojí na nepriamych dôkazoch. Príde mi to celé absurdné.“

Vagovič si myslí, že odsudzujúcim rozsudkom by súd neriskoval justičný omyl:

„Ak by ich súd uznal za vinných, nič by neriskoval, nebol by to justičný omyl, som presvedčený, že sú vinní.“

„Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde. Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali,“ reagovala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre