V kauze vraždy Kuciaka je naplánovaný výsluch Slobodníka

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 15.10 hod.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku dnes pokračuje proces v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v kauze prípravy likvidácie súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

Bývalý policajný funkcionár Bernard Slobodník vypovedal, že nitriansky podnikateľ Norbert Bödör sa zaujímal o prípad Technopol Servis, v ktorej je obvinený Kočner, pričom sa zároveň snažil ovplyvňovať vyšetrovanie. V rokoch 2017 – 2018 si Slobodníka niekoľkokrát predvolal práve Bödör, a to do budovy Transpetrolu. Na jednom stretnutí dostal príkaz, aby bolo odložené vznesenie obvinenia v kauze Technopol Servis. Prostredníctvom bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Haška sa mal zmeniť aj vyšetrovateľ.

„Norbert B. mi povedal, že je pripravených 300-tisíc eur, ak sa splnia jeho požiadavky,“ vyhlásil Slobodník s tým, že to odmietol.

Aj v súvislosti s touto kauzou si mal Kočner podľa obžaloby objednať vraždu Žilinku, ktorý sa jej venoval. Bödör mal podľa Slobodníka intervenovať v prospech Kočnera a iných tiež v súvislosti s kauzami zmenky či prípravou vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Foto
Slobodník sa dostavil na súd / TASR

Svedkyňa Szabina Prágayová povedala, že jej bývalý priateľ Andruskó sa kamarátil so Zsuzsovou. V období, keď Kuciak prišiel o život, bol Andruskó podľa Prágayovej stále nervózny. O vražde však nemala bližšie informácie. Všetko sa dozvedela, až keď policajti prišli po Andruskóa. Mala však vedomosť o exekúciách svojho bývalého priateľa.

Andruskó tvrdí, že Kočner si objednal vraždu Kuciaka. Spoluprácu s políciou odôvodnil tým, že sa bál o svoj život, o čom hovoril aj Prágayovej.

„Keby to neurobil, tak by zabili aj jeho,“ dodala svedkyňa.

ŠTS v kauze vraždy Kuciaka a Kušnírovej opäť rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. Pôvodne ich oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd minulý rok v máji vrátil prípad prvostupňovému súdu. Miroslav Marček a Tomáš Szabó boli v tomto prípade odsúdení na trest odňatia slobody vo výmere 25 rokov. Zoltán Andruskó strávi za mrežami 15 rokov nepodmienečne.

V prípade plánovanej likvidácie prokurátorov čelia obžalobe štyri osoby vrátane Kočnera, Zsuzsovej, Dušana Kracinu a Darka Dragiča, pričom Szabó bol vylúčený na samostatné konanie. Zsuzsová mala na jeseň 2017 prijať objednávku na vraždy Žilinku a Lipšica. Na dnešné pojednávanie neprišla, keďže požiadala o konanie v jej neprítomnosti.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre