V kauze zmeniek majú vypovedať znalci aj Valkova vdova, Rusko je stále PN

SlovenskoSpravodajstvo

Senát Špecializovaného trestného súdu si predvolal na ďalšie pojednávacie dni aj znalcov, ktorí skúmali zmenky.

V kauze falšovania zmeniek TV Markíza majú od pondelka do stredy (2. - 4. 12.) vypovedať viacerí znalci, ktorí skúmali sporné zmenky, ale aj vdova po Ernestovi Valkovi. Pavol Rusko je však stále PN. Senát Špecializovaného trestného súdu si predvolal na ďalšie pojednávacie dni aj znalcov. Erika Straková, ktorá má vypovedať dnes (2. 12.) aj Milan Nouzovský, ktorý má prísť v utorok (3. 12.), obaja skúmali sporné zmenky. K nim chce klásť otázky aj obžalovaný Pavol Rusko, kvôli ktorému bolo naposledy hlavné pojednávanie prerušené. Tvrdí totiž, že je práceneschopný, čo má dokazovať aj potvrdenie od lekára. Ošetrujúcim lekárom Pavla Ruska je Peter Lipták, ktorý je známy pre medializáciu svojich výrokov o prijímaní darov od pacientov.

Takéto konanie obžalovaného považujú prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta aj obhajca poškodenej Markízy Daniel Lipšic za obštrukciu. To obhajoba odmieta aj vzhľadom na to, že išlo o prvé ospravedlnenie takéhoto druhu v tomto konaní. Pavol Rusko sa nehodlá dnes na pojednávaní zúčastniť. Pavol Rusko sa v posledných týždňoch na pojednávaniach nezúčastňoval, dával opätovne súhlas na konanie v neprítomnosti. Tento súhlas bol však odvolaný, po tom, čo mal súd pristúpiť k vypočúvaniu znalcov s odôvodnením, že im chce klásť otázky. Počas hlavného pojednávania neboli zatiaľ ani raz obžalovaní Pavol Rusko a Marian Kočner spolu prítomní. Para nevylúčil, že ide o taktiku.

Foto
Počas hlavného pojednávania neboli zatiaľ ani raz obžalovaní Pavol Rusko a Marian Kočner spolu prítomní / TASR

Na ďalšie pojednávacie dni sú predvolaní taktiež manželia Vargovci, ktorých navrhla obhajoba obžalovaných. Pavol Varga v minulosti vstúpil spolu s manželkou Katarínou do spoločnosti Gamatex (cez firmu A.D.A.M.), ktorá mala s Markízou známy spor. Ten podľa obhajoby obžalovaných vyústil do podpísania sporných zmeniek. Predvolaný je aj niekdajší štátny úradník Ivan Beňačka.
Vdova po zavraždenom advokátovi Ernestovi Valkovi Oľga Valková by mala svedčiť v stredu (4.12.). Práve na osobu Ernesta Valka odkazujú viackrát obžalovaní ako na človeka, ktorý riešenie cez sporné zmenky vymyslel. To dlhodobo spochybňuje obžaloba aj s obhajcami Markízy, ktorí poukazujú na to, že obžalovaní opakovane odkazujú na ľudí po smrti.

Podľa Lipšica by Ruskovmu stavu nijak neuškodilo, ak by sa pojednávania zúčastnil. „Jeho prítomnosť na hlavnom pojednávaní by nijako neohrozila jeho zdravotný stav,“ uviedol Lipšic. Obhajoba však vyžaduje, aby zdravotný stav obžalovaného posúdila „neutrálna strana“. „Tento súhlas je vynútený a vždy to bude súhlas udelený pod nátlakom a strachom,“ povedal obžalovaný na margo udelenia súhlasu na konanie v neprítomnosti, ktorý dodatočne udelil. Podmienil ho však tým, že sa nebudú vypočúvať znalci, ktorí skúmali sporné zmenky. Súhlas udelil podľa vlastných slov preto, že sa bojí, že senát vyhovie prokurátorovi Úradu špeciálnej prokurátorovi Jánovi Šantovi, ktorý pre Pavla Ruska žiada väzbu. Odmieta, že by svoju diagnózu simuloval. „Obžalovaný nemá žiadne právo podmieňovať, čo sa má a nemá vykonať,“ reagoval Šanta. Na toho nadviazal Lipšic, ktorý opätovne žiadal súd, aby vydal zatýkací rozkaz, vyjadrenie Pavla Ruska považuje za psychologické vydieranie súdu.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Marian Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

 

Zdroj: TASR

Komentáre