V kauze zmeniek vypovedal aj Peter Tóth

SlovenskoSpravodajstvo

Jeho výpoveď výrazným spôsobom posilnila pozíciu obžaloby.

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) včera (9.9.) vypovedal aj bývalý novinár a exsiskár Peter Tóth. Podľa obhajcu televízie Markíza Daniela Lipšica jeho výpoveď výrazným spôsobom posilnila pozíciu obžaloby. Obhajca obžalovaného Marek Para nechcel neverejnú výpoveď svedka komentovať. Lipšic skonštatoval, že Tóth bol posledné roky jeden z najbližších ľudí obžalovaného Mariana Kočnera. Jeho výpoveď označil za logickú a v kontexte toho, čo tvrdí obžaloba. Nevidí motiváciu na to, aby Tóth klamal.

Para odmietol výpoveď Tótha komentovať vzhľadom na jej neverejnosť, avšak uviedol, že má Lipšic právo uzurpovať si možno trocha predčasné hodnotiace úsudky. Lipšic  spochybnil vysvetlenie Kočnera ku elektronickej komunikácii so Štefanom Ághom prostredníctvom šifrovanej aplikácie Threema ohľadom toho, čo sú slinoviny. Obžalovaný tvrdí, že malo ísť o dokumenty. Ágh ich mal zobrať z budovy televízie v čase kauzy Gamatex. Obhajcovia Markízy to spochybňujú s tým, že išlo o starý papier, na ktorý by mohli vytlačiť údajne falšované zmenky. Podľa Lipšica to má byť aj v súlade s inými dôkazmi. Zároveň doplnil, že komunikácia predchádzala znaleckému skúmaniu, na ktoré sa odvoláva obhajoba.

Foto
Peter Tóth / TASR

Advokáti obžalovaných už včera ráno spochybnili prístup prokuratúry pri predkladaní komunikácie. „Je už dnes zrejmé, že tam bol selektívny prístup,“ povedal Para. Senát ŠTS si po predložení tretieho balíka komunikácie prokurátorom Jánom Šantom vypýtal kompletnú komunikáciu, vrátane tej, ktorá sa podľa Šantu netýka zmeniek. Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy svojej spoločníčky Sylvie Volzovej.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre