V Košiciach budú súťažiť šachisti z celého sveta

KošiceZaujímavosti

Verejnosti bude sprístupnená aj prvá galéria šachových osobností mesta.

Metropola východu v týchto dňoch hostí prvý ročník medzinárodného šachového turnaja Cassovia Chess Open. Do šachového turnaja sa prihlásili veľmajstri z Peru, Indie,  Česka a Ukrajiny, pričom sa predstavia hráči zo štyroch kontinentov. Verejnosti bude sprístupnená aj prvá galéria šachových osobností Košíc.

Šachový turnaj začne dnes v Hoteli Centrum (25.8.) a potrvá do 31. augusta. Festival zahŕňa týždenný deväťkolový open turnaj, turnaje v rapide a bleskovom šachu, simultánku s veľmajstrom či súťaž v riešení šachových problémov. V Košiciach sa predstavia veľmajstri José Martínez Alcántara z Peru, Sergej Ovsejevič z Ukrajiny, Jiří Štoček z Česka a Jha Sriram z Indie, ale i medzinárodní majstri domáci Martin Nayhebaver, Tomáš Krňan hrajúci za Kanadu a Jurij Dovžik z Ukrajiny. Na festival príde aj detská výprava z Alžírska.

Foto
Ladislav Kotán / 1. ŠK KOŠICE

Podujatie nadväzuje na 101. výročie turnaja, ktorý sa v Košiciach hral v auguste 1918. V tom čase to bolo najvýznamnejšie šachové podujatie počas 1. svetovej vojny. Organizátori, ktorými sú 1.Šachový klub Košice a Košický krajský šachový zväz, chcú tak vytvoriť tradíciu silného medzinárodného turnaja s pestrým programom pre titulovaných hráčov i šachových nadšencov.

„Košickú mládež je potrebné motivovať, veď Medzinarodný maratón mieru inšpiruje stovky mladých pravidelne behávať, tak prečo nie aj šachy. Preto sme sa vybrali pôvodnou cestou ako naši predkovia a postavili turnaj s najvyšším cenovým fondom na Slovensku v dôstojných priestoroch, keď po dlhej dobe si budú môcť hráči a diváci pozrieť špičkové výkony medzinárodných veľmajstrov a majstrov, pričom účasť potvrdil i peruánsky veľmajster Martinéz, ktorý sa hrdí aj titulom majstra sveta do 18 rokov z roku 2017,“ uviedol predseda klubu 1. ŠK Košice Karol Hruška.

Šachová galéria mesta tento rok predstaví dvoch Košičanov, Ladislava Kotána a Rudolfa Charouseka, ktorý patril koncom 19. storočia k najlepším hráčom sveta. Ich pamiatke v podobe memoriálu je venovaný aj hlavný turnaj. „Cieľom tejto galérie, ktorá pravdepodobne nemá ešte na Slovensku obdobu, je nielen vzdať úctu takýmto osobnostiam, ale predstaviť mládeži i nasledovaniahodné vzory,“ uzavrel Hruška.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre