V Košiciach je zvýšený výskyt sietničiek, do konca augusta by sa mali vytratiť

KošiceSpravodajstvo

O chemickom postreku sa neuvažuje.

Metropola východu aktuálne eviduje zvýšený výskyt dvoch druhov drobnej bzdochy, ktoré sa do Európy dostali zo Severnej Ameriky. Ide o sietničku platanovú a sietničku dubovú. Správa mestskej zelene (SMsZ) uviedla, že ide o sezónneho škodcu. Počty sietničiek podľa nej začnú čoskoro klesať a do konca augusta sa prirodzene vytratia. O chemickom postreku neuvažuje.

„Sietnička platanová vyciciava rastlinné šťavy z listov platanov, ale výskyt sme zaznamenali aj na jaseňoch, ktoré sú v sídliskových výsadbách hojne zastúpené. Sietnička dubová spôsobuje významné škody v dubových porastoch,“ uviedla SMsZ.

Do roku 2021 bol podľa nej výskyt týchto druhov na území mesta sporadický a málo významný:

Na našom území sú novým škodcom a ako nepôvodný druh ťažia z nedostatku predátorov a chorôb, ktoré by ich stavy kontrolovali.“

Foto
V Košiciach je zvýšený výskyt dvoch druhov bzdochy / facebook.com/smszkosice

Ak si tento hmyz pomýli ľudskú kožu s listom, môže ju aj prebodnúť. U citlivých osôb to môže vyvolať dermatitídu. Pomôcť môžu sieťky na oknách aj isté druhy repelentov.

„Súhlasíme, že výskyt tohto hmyzu v blízkosti bytových domov môže ľuďom spôsobovať nepríjemnosti, ale napriek tomu chemické ošetrenie v rámci mesta neodporúčame,“ skonštatovala SMsZ.

Jedným z dôvodov je problematické získanie oprávnenia, keďže na Slovensku nie je registrovaný žiadny chemický prípravok na využitie proti týmto škodcom. Lokálna aplikácia postreku na niekoľko problémových drevín by podľa SMsZ problém nevyriešila a bolo by nutné ošetriť veľké plochy naprieč mestom:

Ale po znížení účinnosti využitého pesticídu by ošetrené stromy rýchlo obsadili nové jedince z okolia. Zároveň na základe skúseností iných samospráv predpokladáme, že efekt by bol po aplikácii podobný ako pri postrekoch proti tradičným bzdochám, ktoré viacero miest označilo za málo účinné.

Prípadný chemický postrek zároveň ohrozí aj užitočné druhy hmyzu, drobné vtáctvo a môže sa dostať aj do ľudského organizmu.

„Po skúsenostiach z Košíc aj iných miest treba podotknúť, že po aplikovaní chemického postreku sa vždy občania sťažovali, že sa im postrek dostal aj do bytov, a citlivejšie osoby sa sťažovali na nevoľnosť a ďalšie zdravotné problémy,“ uzavrela SMsZ.

 

Zdroj: TASR

Komentáre