V Košiciach korunovali bikrosových majstrov, „šarkaňom“ domáca dráha nepriala (FOTO)

KošiceŠport

Úplne nový štartovací pahorok s profi rampou, množstvo dní poctivej prípravy trate. Tréneri i pretekári z košického bikrosového klubu Košický šarkaň odviedli v rámci vytvorenia kvalitných podmienok pre majstrovstvá Slovenska skvelú prácu, no výsledkové úspechy žali na Lidickom námestí iní.

Foto
Tvrdé súboje vo finále elite - na čele Peter Danihel / PETER JESENSKÝ

„Na príprave dráhy sme počas posledných dvoch týždňov pracovali veľmi intenzívne a myslím si, že bola výborná. V porovnaní s minulosťou máme profi rampu a samotná trať sa postupne zlepšuje. Škoda len, že sme tam absolvovali niekoľko pádov. Asi to bolo spôsobené premotivovanosťou, pretože všetci išli naplno,“ rozhovoril sa pretekár košického klubu Oliver Orosz, ktorý vybojoval pre „sarkaňov“ jediný majstrovský titul. Stalo sa tak v kategórii do 23 rokov, v ktorej však figuroval iba on sám. V rámci súťaže sa však predstavil aj v hlavnej kategórii elite, kde obsadil výbornú druhú priečku za suverénnym Petrom Danihelom.

„Boli to veľmi pozitívne preteky. Vyšlo nám počasie, podmienky boli super a konkurencia silná. Sťažovať sa nemôžem ani po výsledkovej stránke,“  zhodnotil domáci šampionát študent ekonómie v Prahe. Do konca aktuálnej sezóny by chcel popri štúdiu stihnúť ešte dva preteky Slovenského pohára.

Z prvenstva v kategórii elite sa tešil spomínaný Danihel. Pretekár tímu Henkyho jazdci ovládol všetky kvalifikačné jazdy i samotné finále. Dokonalý víkend korunoval v nedeľu prvenstvom v tímovej súťaži.

„Pre mňa to boli prvé preteky v elitnej kategórii a jazdilo sa mi super,“ pochvaľoval si Danihel. „Počas celého dňa som víťazil a hoci som mal vo finále menší problém na štarte, dokázal som to dotiahnuť na prvé miesto. Mrzí ma len to, že som spôsobil zbytočný pád súpera. To je však súčasť tohto krásneho športu a teším sa z prvého profesionálneho víťazstva. Oslava však nebude žiadna a musím pokračovať v tréningovom tempe. Budúci víkend ma totiž čaká Európsky pohár v lotyšskej Valmiere.“

Galéria k článku

Pozíciu najrýchlejšej ženy potvrdila Dominika Maníková. Zisk majstrovského titulu bol pre členku BMX Klubu Rača formalitou, veď o jej kvalitách svedčí zisk štvrtého miesta z nedávnych majstrovstiev Európy v talianskej Verone.

„V mojej vekovej kategórii som v podstate sama a inú možnosť ako získať titul som ani nemala. Dobre som si však zasúťažila s chalanmi. Hoci sú odo mňa mladší, sú fyzicky väčší a silnejší. Vždy je to teda zaujímavé,“ vyslovila sa Dominika, ktorá sa po krátkych prázdninách vráti do Švajčiarska. Práve tam sa totiž pripravuje a v pláne má absolvovať aj viacero pretekov Švajčiarskeho pohára.

Foto
Dominika Maníková v majstrovskom drese / PETER JESENSKÝ

Okrem Henkyho jazdcov či BMX Klubu Rača sa v Košiciach výrazne zadarilo aj bikrosákom z Liptova. Majstrovské tituly pridali do klubovej vitríny Filip Katerinec, Peter Palásthy i jeho dcérka Michaela.

„Získať troch majstrov pre také malé mesto a taký malý klub – to je jednoducho veľká spokojnosť. Pochváliť však musím všetky naše deti, pretože každý dal zo seba maximum,“ skonštatoval tréner bikrosových pretekárov z Liptova Peter Palásthy. Svojim zverencom išiel príkladom triumfom v seniorskej kategórii cruiser a palce držal aj svojim deťom Michaele a Marcusovi. Zo štvorčlennej rodiny sa na trati neobjavila iba pani manželka. Tá si však išla pri fandení hlasivky vykričať. „Čo nebolo, môže byť. Manželka sa už pýta, kedy jej kúpim cruiser, čiže bicykel s 24-palcovými kolesami. U nás je to jednoducho rodinná vášeň, ktorú som zdedil po tatkovi. Deti to chytilo a verím, že raz po mne prevezmú žezlo.“

Liptáci potvrdili úspešný víkend druhým miestom v tímovej súťaži a pretekári z ich BMX klubu pozbierali aj viaceré ďalšie pódiové umiestnenia.

„Myslím si, že to bude tou našou výživnou bryndzou,“ pomenoval so širokým úsmevom pozadie úspechov svojho tímu Palásthy. „Hlavné však je, že sa snažíme pracovať s deťmi a máme krásny cyklistický areál. Najnovšie nám pribudol aj výborný pumptrack a to je ďalšie plus.“

Základom úspešnej budúcnosti športu zaradeného do olympijského programu je práve práca s deťmi. K bikrosu patria i kolízie a nepríjemné pády. A tie môžu malé deti odradiť.

„Nie je to o tom, či dieťa spadne, pretože spadne každé. Ide o to, aby na to bolo vopred mentálne pripravené a zvládlo to. Niekedy stačí dieťa pomojkať, inokedy si aj poplače. Podstatné však je, aby stále vstalo s pokračovalo. My máme z pohľadu motivácie jednoduchý trik – po dobrom tréningu bude dobrý nanuk. A funguje to,“ ponúkol jednoduchú radu rodičom detí s bikrosovými ambíciami Peter Palásthy.

Foto
Peter Palásthy so synom Marcusom / PETER JESENSKÝ

Majstri Slovenska v bikrose 2024:

Kategória 5-6: Peter Chluda (BRS Slovakia, Martin) – Diana Komara (BMX Klub Rača)

Kategória: 7-8: Tomáš Podivinský (Henkyho jazdci) – Silvia Komara (BMX Klub Rača)

Kategória 9-10: Denis Bednárik (Cyklistický klub Twister) – Michaela Palásthy (BMX Team Liptov)

Kategória 11-12: Filip Katerinec (BMX Team Liptov) – Tereza Pohanková (BMX Klub Rača)

Kategória Cruiser: Peter Palásthy (BMX Team Liptov)

Kategória 13-14: Matyáš Vančo (TJ Slovan Bohnice)

Kategória 15+: Bruno Grznár (BMX Klub Rača) – Dominika Maníková (BMX Klub Rača)

Kategória Elite: Peter Danihel (Henkyho jazdci)

Kategória U23: Oliver Orosz (BMX Klub Košický Šarkaň)

Tímová súťaž: Tím A (Peter Danihel, Peter Gašparík, Pavol Gašparík, Tomáš Podivinský)

 

Komentáre