V Košiciach sa plánuje vysadiť 300-tisíc stromov

KošiceSpravodajstvo

Požiadať o sadenice môže každý obyvateľ Košíc.

Mesto Košice čaká už tento mesiac rozsiahla výsadba stromov, na ktorej sa významnou mierou podieľa Dobrovoľnícke centrum Košíc. „Projekt je o tom, aby sme za každého Košičana vysadili jeden strom a aby sme tak zlepšili klímu, ktorá je posledné roky veľmi nepriaznivá. Za niekoľko rokov by sme sa chceli dostať k číslu 300-tisíc stromov,“ povedal člen organizácie a hlavný koordinátor projektu Sadíme strom života Peter Džubera.

Pri sadení vychádzajú z metodickej príručky, ktorú vydala Slovenská agentúra životného prostredia. Pomoc a cenné rady zabezpečia v projekte  aj odborníci z praxe. O tom, aký význam bude mať výsadba zelene nielen pre ovzdušie, sa radili s profesionálmi. „Stromy by mali znížiť prehrievanie miest. Veľa povrchov je zapečatených asfaltom a betónom. Dopadajúce slnečné žiarenie sa odráža a vytvára teplo. Taký strom dokáže pohltiť až 75 percent žiarenia, ktoré by sa inak premenilo na teplo, ktoré cítime,“ dodala odborná garantka projektu, ktorá zastupuje organizáciu Ľudia a voda, Dana Kravčíková.

Momentálne je projekt vo svojich začiatkoch. Dobrovoľnícke centrum Košíc spolupracuje aj so starostami viacerých mestských častí. Potvrdzujú to  starostovia Miloš Ihnát zo Sídliska Ťahanovce, starosta Starého Mesta Igor Petrovčik, aj starostka mestskej časti Nad jazerom Lenka Kovačevičová. Do projektu sa zapojí aj mestská časť Furča. Starosta Jozef Andrejčák vyzýval ľudí, aby posielali návrhy, kde by chceli nové stromy situovať: „Občania posielali rôzne návrhy na možné lokality. Tieto lokality si my spolu s odborným garantom tohto projektu prejdeme. Sú to lokality Pri Lidickom námestí, lokality okolo detských ihrísk, pri Jegorovovom námestí a prakticky v rámci celej Furče.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Celkovo sa prvá fáza výsadby, ktorá začne už  tento mesiac, orientuje skôr na súkromné osoby. Požiadať o sadenice môže preto každý obyvateľ Košíc. „Stačí nám napísať svoje podmienky. Mám záhradu a chcem na nej niečo sadiť. Veľmi radi poskytneme materiál. Naša podmienka je, aby sa s tým potom odfotil a mali sme istotu, že to bolo posadené v Košiciach. Takisto chceme distribuovať sadenice cez mestské časti,“ povedal o podmienkach riaditeľ Dobrovoľníckeho centra Košíc Martin Ištvan.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre