V Košiciach pribúdajú cyklisti, no nie cyklistické chodníky

KošiceSpravodajstvo

V poslednej dobe sa v našom meste rozšírili možnosti ekologického cestovania. Kde však chýbajú cyklotrasy, nastupuje vzájomná tolerancia vodičov a cyklistov.

Foto
Ilustračná fotografia  / Pixabay

Možno ste sa odhodlali konečne aj vy a povedali si, že je najvyšší čas prejsť si bežnú trasu do práce na bicykli. Ako si ale vybrať cestu? Vaše parametre sú možno jednoduché: vyberáte si cestu, po ktorej vás bude najmenej bolieť zadok a kľučkujete pomedzi chodcov. Pripomeňme si, pre istotu, ako by sme sa mali správať na bycikloch. Áno, aj tých červenobielych. Zhovárali sme sa s Lenkou Ivanovou, hovorkyňou Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach.

Ako klasifikujeme bicykle, ktoré sa napríklad používajú na „bikesharing“ v Košiciach? Sú to mestské bicykle?

Zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej prevádzke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov (ďalej len "zákon o cestnej premávke") definuje bicykel v § 2 ods. 2 písm. m) ako nemotorové vozidlo pohybujúce sa pomocou ľudskej sily. Zákon č. 106/2018 Z.z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v § 4 ods. 8 písm. b)  kategorizuje bicykle ako ostatné vozidlá - kategórie V - t.j. nemotorové vozidlá poháňané ľudskou silou osoby vyvíjanou predovšetkým pomocou pedálov alebo ručných kľúk.

Aké pravidlá platia pre tieto bicykle? Aké cesty/chodníky by mali využívať? Je potrebná prilba? Môžu jazdiť po mestských úzkych uličkách, napríklad v protismere po krajnici?

Cyklista je podľa zákona o cestnej premávke vodič a účastník cestnej premávky, ktorý je povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky ustanovené v tomto zákone. Pre cyklistov mimo iného platia aj Osobitné ustanovenia o cyklistoch uvedené v § 55 tohto zákona.  

⇒ Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov, a to vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici. Osoby mladšie ako 10 rokov smú jazdiť po chodníku.

 Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou; to neplatí pri jazde po cestičke pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky. Cyklista nesmie jazdiť bez držania riadidiel, držať sa iného vozidla, viesť počas jazdy druhý bicykel, ručný vozík, psa ani iné zviera a voziť predmety, ktoré by sťažovali vedenie bicykla alebo ohrozovali iných účastníkov cestnej premávky. Pri jazde musí mať cyklista nohy na pedáloch, to neplatí, ak ide o bicykel, ktorého pohon nezabezpečujú pedále.

Za zníženej viditeľnosti musí mať cyklista jazdiaci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev.

 Na jednomiestnom bicykli nie je dovolená jazda viacerým osobám. Osoba staršia ako 15 rokov môže viezť osobu mladšiu ako 10 rokov

a)    na pomocnom sedadle na prepravu dieťaťa s pevnými opierkami na nohy,

b)    v prívesnom vozíku určenom na prepravu detí,

c)    v detskom bicykli pevne spojeným tyčou s vodiacim bicyklom.

⇒ Osoba mladšia ako 10 rokov smie na ceste s výnimkou cestičky pre cyklistov, poľnej cesty, lesnej cesty a obytnej zóny jazdiť na bicykli len pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov, ktorá je dostatočne spôsobilá, aby na ňu riadne dozerala a ktorá zodpovedá za dodržiavanie povinností podľa tohto zákona touto osobou.

 Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.

 Ak je zriadená cestička pre chodcov a cyklistov označená príslušnou dopravnou značkou, cyklista nesmie ohroziť chodca. Ak cestička pre chodcov a cyklistov má oddelené pruhy pre chodcov a cyklistov, sú chodci a cyklisti povinní použiť len pruh pre nich určený; to neplatí pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, pri vchádzaní na cestičku pre chodcov a cyklistov a vychádzaní z nej, pričom sa nesmú vzájomne ohroziť.

⇒ Cestičku pre cyklistov môže použiť aj osoba pohybujúca sa na lyžiach, korčuliach, kolobežke, skejtborde alebo na obdobnom športovom vybavení, ak tým neobmedzí ani neohrozí cyklistov.

⇒ Pred vjazdom na priechod pre cyklistov sa cyklista musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva. Cyklista môže prechádzať cez vozovku, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonúti ich vodičov k zmene smeru alebo rýchlosti jazdy. Na priechode pre cyklistov sa jazdí vpravo.

 Cyklista je povinný počas jazdy na bicykli mimo obce chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou. Ak je cyklistom osoba mladšia ako 15 rokov, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na prepravované osoby podľa odseku 3 písm. a) a c), a to aj v obci.

Foto
V Košiciach sa rozšírili ekologické možnosti cestovania  / KOŠICE ONLINE

Správanie sa cyklistov nebýva podľa vodičov vždy ideálne, na druhej strane, cyklisti sa sťažujú na vodičov. Je to začarovaný kruh,  pripomeňme si napríklad prechod cez priechod – musí cyklista na priechode pre chodcov zísť z bicykla a tlačiť ho?

Iným účastníkom cestnej premávky ako chodcom je používanie priechodu pre chodcov zakázané, okrem  vodičov samovyvažovacieho vozidla, pričom nesmú ohroziť ani obmedziť chodcov a nesmú prekročiť rýchlosť chôdze. Z predmetného ustanovenia vyplýva, že cyklista musí na priechode pre chodcov zísť z bicykla a tlačiť ho, môže ho aj preniesť smiley

Jazda po cyklistickom chodníku na Hlavnej ulici v Košiciach –  to je niekedy adrenalín, pre koho každého je tento chodník vyhradený a aká je maximálna povolená rýchlosť?

Cestičku pre cyklistov môže použiť aj osoba pohybujúca sa na lyžiach, korčuliach, kolobežke, skejtborde alebo na obdobnom športovom vybavení, ak tým neobmedzí ani neohrozí cyklistov. -  § 55 ods. 7 zákona o cestnej premávke. Rýchlosť jazdy je na predmetnej cestičke obmedzená dopravným značením B31a (10 km/hod.).

Kedy je prilba povinná u cyklistov?

Cyklista je povinný počas jazdy na bicykli mimo obce chrániť si hlavu riadne upevnenou ochrannou prilbou. Ak je cyklistom osoba mladšia ako 15 rokov, táto povinnosť sa vzťahuje aj na jazdu v obci. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na prepravované osoby na pomocnom sedadle na prepravu dieťaťa s pevnými opierkami na nohy a v detskom bicykli pevne spojeným tyčou s vodiacim bicyklom, a to aj v obci. - § 55 ods. 9 zákona o cestnej premávke. 

 

Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ

 

 

Komentáre