V Košiciach sa diskutovalo o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom

KošiceSpravodajstvo

Tzv. work-life balance je prístup k rovnováhe medzi týmito dvoma svetmi.

Dnešná rýchla doba so sebou prináša mnohé riziká. Stresové faktory, ktoré nás ovplyvňujú naríklad v práci, si nosíme aj domov. Ako v zamestnaní, ktoré vás aj baví nevyhorieť a byť spokojný aj v osobnom živote? Aj to riešia posledné roky nielen psychológovia, a zamestnávatelia. V uplynulý štvrtok (13.9.) sa touto témou zaoberali aj  odborníci v Košiciach.

„Stres je prirodzená reakcia organizmu na záťaž, je adaptívny, my ho potrebujeme, mobilizuje a aktivizuje nás, aby sme zvládali každodennné ťažkosti a záťaže. Pozor však na dlhodobý, chronický stres, ten je samozrejme negatívny, môže byť spúšťačom, katalyzátorom ďalších komplikácii, fyzických i psychických,“ uviedla pre Rádio Košice klinická psychologička Judita Šárik Szilágyiová z Psychociálneho centra v Košiciach.

Dnes sa veľa diskutuje o spojení work-life balance. V podstate ide o prístup k rovnováhe medzi osobným a pracovným životom, ktorý vedie k spokojnosti v práci a tým aj k vyšším výkonom. Okrem skvalitnenia pracovného prostredia tu však patrí aj správny výber kandidáta na konkrétnu pozíciu, ktorý tak dokáže využívať svoje kvality a vlastnosti pre sebarealizáciu v práci.

„Ja zvyknem prirovnávať našu psychickú energiu k takej nádobe, ktorá je plná, stále z nej čerpáme, aby sme zvládali nároky bežného života. My ale musíme túto nádobu aj priebežne doplňať, aby sme mali z čoho čerpať počas bežných dní. Ľudia vnímajú vyhorenie ako vlastné a osobné zlyhanie, hanbia sa za to, tým pádom aj s menšou pravdepodobnosťou vyhľadajú odbornú pomoc, ktorá by im mohla pomôcť. Prípadne, odborník aspoň môže vyhodnotiť stav prostredníctvom psychodiagnostiky,” doplnila Šárik Szilágyiová.

Ako ďalej dodala, práve na rovnováhu sú dobré voľnočasové aktivity, pozornosť by sme mali zamerať na niečo iné, trošku si oddýchnuť, ak máme mentálnu prácu, robiť niečo fyzické. Vybehnúť von, na bicykel, vyventilovať a zrelaxovať sa, dopriať mozgu oddych a priestor. Keď sme oddýchnutí, vieme lepšie riešiť problémy, skôr prídeme aj na nové nápady, sme kreatívnejší. Keď sme vyčerpanejší, tak je to, samozrejme, ťažšie.

Foto
Súčasťou diskusie bola aj názorná ukážka jednoduchej rozcvičky v práci

Jedným z najlepších spôsobov, ako si prečistiť myšlienky, odbúrať stres a predísť bolesti zo sedavého zamestnania je pohyb.

„V prvom rade by sme sa nemali sústrediť len na pravidelné cvičenie, ale ide o pohyb extra. Takže ak môžete, auto zaparkujte na vzdialenejšie parkovisko, skúste prejsť kúsok peši, je to super, ak môžete vymeňte výťah za schody, hoc len jedno poschodie. To znamená, že by sme nemali podporovať teóriu, že ak nemám čas na pravidelné cvičenie, nebudem sa hýbať vôbec. Nie. Cvičenie by malo byť len ako špecifický doplnok, základ je hýbať sa čo najviac. Ak len ráno si viete poskákať, urobiť 10 veľkých nádychov a výdychov, čo vie každý, je to super. Ak sa vám podarí aj pravidelne cvičiť, aspoň 2x do týždňa špecializované cvičenie, je to super.  Ak nie, vezmite deti von ale nehrajte sa počas toho s telefónom na stoličke, pridajte sak nim, to vám pomôže,” upresnil pre Rádio Košice profesionálny tréner Radoslav Cabúk.

Počas stretnutia tréner predstavil aj niekoľko jednoduchých cvikov, ktoré si môžeme skúsiť práve počas pracovného času. V živote je dôležité si uvedomiť, že ak je toho na nás priveľa, mali by sme spomaliť, alebo zmeniť smer. 

„Podstatným krokom je prevencia, aby sme sa poznali prostredníctvom sebareflexie. Poznali svoje silné a slabé stránky, aby sme vedeli, kde je moja hranica. Každý môže povedať, že ešte tento posledný projekt dokončím a nazoaj posledný, potom ďalší a takto to pôjde donekočna. Doba je orientovaná na výkon, chceme byť úspešní, ocenení, veľa toho dokázať. Bez sebapoznania sa neda sám seba chrániť,” vysvetlila psychologička Šárik Szilágyiová.

Košice su mestom a domovom IT technológií. Sedavé zamestnanie a stresujúce faktory sa snaží zmierniť aj spoločnosť T- Systems:

„Naša firemná kultúra je postavená na férovosti, rešpekte a tímovosti. Uvedomujeme si preto, že rovnováha medzi časom stráveným v práci a mimo nej je rovnako dôležitá. Našim kolegom sa snažíme prinášať benefity, ktoré sú prospešné nielen pre nich, ale aj ich rodiny. Niekoľkokrát v mesiaci môžu pracovať z domu, zúčastňovať sa firemných podujatí, využívať flexibilnú pracovnú dobu či rôzne iné zamestnanecké výhody,“ priblížila fungovanie Katarína Trnová, hovorkyňa spoločnosti T-Systems Slovakia.

Rovnováhu medzi časom pracovným a súkromným si však musí ustrážiť každý sám. Na záver dodáme aj tip od trénera Radoslava Cabúka, ktorý si môžete vyskúšať aj hneď. 

Na každých 55 minút sedenia je ideálne sa na 5 minút prejsť. Hoc len sa prejsť za kolegami, ísť sa napiť, ideálne urobiť nejaký drep, posnaťahovať sa. To všetko pomáha. Veľa ľudí má dnes problémy s krčnou chrbticou, dôvodom je aj predsun hlavy, tlak na platničky, výsledkom je migréna, točenie sa hlavy. Pomôcť si viete tak, že sa raz za čas počas pracovnej doby rozhýbete ramenami, krkom, hlavou. Nestojí to nič a prináša to obrovský benefit.

Súčasťou diskusie boli aj konkrétne príklady zamestnancov T-Systems, ktorí vysvetlili, ako vyzerá v praxi ich work-life balance. Verejnosť tak spoznala dobrovoľníctvo či šport, ktorému sa zamestnanci korporácie venujú hneď po práci v rámci psychohygieny. 

 

Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ

 

 

Komentáre