Ide o bábätká, ktoré prišli na svet do 37. týždňa tehotenstva.
17. november patril aj Svetovému dňu predčasne narodených detí, nazývaný tiež purpurový sviatok. Celosvetovo sa každé 13. dieťa rodí predčasne. Primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach Vanda Chovanová uvádza, že ročne takto hospitalizujú približne 300 detí:
„Aktuálne máme 21 pacientov – od 600 do 3800 gramov, pretože máme hospitalizované bábätká, ktoré sa narodili predčasne, ale zároveň aj väčšie deti, ktoré, napríklad, potrebujú operačný výkon alebo majú komplikácie spojené s nedostatkom kyslíka okolo pôrodu.“
Tehotenstvo trvá 40 týždňov a za predčasne narodené deti sa považujú tie, ktoré prišli na svet do 37. týždňa tehotenstva. Na Slovensku sa minulý rok takto narodilo 3877 detí. Dôvodov, prečo sa rodia niektoré deti skôr, je ale mnoho.
„Napríklad, vyšší vek mamičiek, ktoré si už do gravidity prinášajú niektoré svoje ochorenia ako vyšší tlak alebo cukrovku. Ďalej je to asistovaná reprodukcia, ktorá umožňuje v súčasnosti tehotenstvo ženám, ktoré by v minulosti spontánne neotehotneli. Takisto vyšší vek a asistovaná reprodukcia sú spojené aj s rizikom viacpočetných gravidít, ktoré sú samy o sebe zaťažené komplikáciami.“
Blízkosť rodičov je pri predčasnom novorodencovi dôležitá. Hospitalizácie však môžu trvať aj niekoľko mesiacov a podmienky sú v nemocniciach často obmedzené:
„Chceli by sme, aby obaja rodičia strávili čo najviac času so svojím dieťaťom, ale súčasné podmienky, v ktorých sú naši pacienti hospitalizovaní, nám to, bohužiaľ, neumožňujú, aby to bolo nejako neobmedzene. Samozrejme, mamky môžu byť hospitalizované pri dieťati počas celej gravidity. A v prípade, že im to ich rodinné pomery neumožňujú, napríklad, majú doma iné deti, o ktoré sa potrebujú starať, tak mamky potom dochádzajú na denný rooming. To znamená, že sú pri dieťatku od rána do poobedia, potom absolvujú s ockom návštevu a na noc chodia domov.“
Starostlivosť o predčasne narodené deti je nesmierne náročná a s tým súvisí aj vzdelávanie rodičov. Zdravotná sestra Valéria Vargová uvádza, že DFN realizuje aj edukačný program, ktorý sa okrem starostlivosti o predčasného novorodenca zameriava aj napríklad na výživu matky pri dojčení:
„Tieto edukačné stretnutia vykonávame jedenkrát do týždňa, na tieto stretnutia chodia aj oteckovia spolu s mamkami. Je tam vzájomná podpora rodiny, aby následná starostlivosť prebiehala čo najlepšie.“
Pri príležitosti tohto sviatku svetové metropoly počas víkendu už tradične nasvietili svoje dominanty do fialovej farby predčasniatok. Za Slovensko sa k nim pripojil Prezidentský palác a mnoho ďalších miest a obcí.